KCH24.infoPolecamyUwaga! Cichy zabójca może zaatakować w każdej chwili!

Tlenek węgla, nazywany „cichym zabójcą”, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Jest to gaz, który można wyczuć tylko w momencie, gdy jego stężenie w powietrzu jest wystarczająco wysokie, by wywołać objawy zatrucia, co czyni go niezwykle niebezpiecznym.

Wzrost użycia urządzeń grzewczych w sezonie zimowym przyczynia się do zwiększonego ryzyka zatrucia tym gazem, co potwierdzają statystyki z ostatnich lat. W Polsce, w ubiegłym sezonie grzewczym, strażacy interweniowali w ponad 4,3 tys. przypadków związanych z tlenkiem węgla, co zakończyło się blisko 1,5 tysiąca poszkodowanych oraz ponad 50 ofiarami śmiertelnymi.

– Tylko w Małopolsce zdarzeń dotyczących tlenku węgla w tym roku odnotowano już ponad 330. Strażacy zaraportowali ponad 60 poszkodowanych i 2 ofiary śmiertelne. Skala żniwa, jakie zebrał tlenek węgla w poprzednim roku, to blisko 400 zdarzeń, 107 poszkodowanych i 2 ofiary śmiertelne. Sezon grzewczy 2024/2025 dopiero się rozpoczyna. Jest jeszcze czas, by się do niego przygotować i wykonać prace przeglądowe, zainstalować czujki

– mówi małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej bryg. Przemysław Przęczek.

Główne przyczyny zatruć tlenkiem węgla obejmują nieszczelności w układach wentylacyjnych, brak konserwacji urządzeń grzewczych oraz wady konstrukcyjne. Kraków odnotował najwięcej przypadków zatrucia, co powinno być sygnałem alarmowym dla lokalnej społeczności. Aby skutecznie chronić się przed tym zagrożeniem, kluczowe jest zainstalowanie czujek czadu, które mogą alarmować o obecności tego niebezpiecznego gazu. Czujki te działają jak pierwszy ratownik, dając czas na reakcję i ewakuację w sytuacji kryzysowej.

W ramach działań prewencyjnych, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie rozpoczęła kampanię informacyjną, mającą na celu edukację społeczeństwa na temat znaczenia czujek czadu. Z powodu powszechnych mitów dotyczących objawów zatrucia tlenkiem węgla, niezwykle istotne jest informowanie o symptomach takich jak ból głowy, osłabienie czy mdłości, które mogą być mylone z innymi dolegliwościami. W przypadku wystąpienia tych objawów, szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach, warto natychmiast skontaktować się ze służbami ratunkowymi.

Edukacja o bezpieczeństwie ma też związek z właściwym umiejscowieniem czujek dymu oraz czadu w domach. Jak pokazują zalecenia, czujki dymu powinny być montowane w korytarzach i na klatkach schodowych, by jak najszybciej wykryć pożar. Czujki tlenku węgla z kolei powinny być umieszczane na wysokości wzroku i z dala od źródeł potencji, które mogą zakłócać ich działanie.

Osoby, które nie zainstalowały czujek, są szczególnie narażone na ryzyko. W obliczu tak licznych zagrożeń, zarówno ze strony gazów, jak i pożarów, kluczowa okazuje się odpowiednia edukacja oraz podejmowanie działań prewencyjnych w celu zabezpieczenia zdrowia i życia. Samodzielne oceny sytuacji w przypadku podejrzenia obecności tlenku węgla czy warunków pożarowych mogą być zgubne, dlatego tak ważne jest zachowanie czujności i savoir-vivre w obliczu zagrożenia.

Fot. gov.pl

About Author

Redakcja