KCH24.infoPolecamyZnamy datę otwarcia Manufaktury. Wnętrza robią wrażenie!

Uroczyste otwarcie nowej siedziby trzebińskiej biblioteki w wielofunkcyjnym budynku Manufaktury zaplanowane zostało na 6 grudnia o godz. 16:00. Termin otwarcia ogłosiła dyrektorka książnicy podczas relacji live przeprowadzanej na profilu burmistrza Trzebini.

Budząca podziw designerska bryła budynku wybudowanego u zbiegu ul. Krakowskiej i Ochronkowej już od kilku miesięcy przykuwa uwagę przejeżdżających i przechodniów w centrum miasta.

Dzisiaj, na swoim profil, burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk zaprezentował wnętrzne budynku. Największą część Manufaktury zajmie trzebińska książnica, która właśnie przenosi swoje zbiory z dotychczasowej siedziby. Mieszkańcy w komentarzach pod relacją nie szczędzą pochwał i zachwytu nad nowoczesnym budynkiem i jego wnętrzem. W drugim nagraniu burmistrza, z udziałem dyrektorki bibioteki, ogłoszono datę oficjalnego otwarcia. Zamknięta od października książnica ma otworzyć swoje podwoje w nowym budynku w piątek 6 grudnia.

– Serdecznie zapraszamy! Czekamy na Was, w tym roku byliśmy grzeczni, dlatego Święty Mikołaj nie zapomnał o nas, a ten prezent jest idealną niespodzianką na ten czas

– zapraszają w nagraniu burmistrz z szefową trzebińskiej MBP.

Obietnica zrealizowana bez kredytu

O potrzebie zagospodarowania pustej działki w centrum Trzebini mówiono od dawna. Kilkanaście lat temu w tym miejscu miał powstać budynek sieci sklepów Ahold, jednak zanim przedsięwzięcie w Trzebini doszło do skutku, holenderski detalista wycofał się z Polski. Od tej pory na łące w ścisłym centrum królowały bilbordy reklamowe.

Zobacz również: Wielka przeprowadzka trzebińskiej książnicy. Wypożycz lektury na zapas!

Pomysł na zagospodarowania tego miejsca w nowe „centrum spotkań” i budowę budynku mieszczącego m.in. bibliotekę, w 2018 roku ogłosił ubiegający się wówczas o burmistrzowanie Jarosław Okoczuk. Reklamowana jako jeden z głównych postulatów w jego programie „Szóstki Okoczuka” propozycja powstania wielofunkcyjnego budynku, przekonała wiekszość mieszkańców – Okoczuk wybory wygrał w pierwszej turze.

W 2019 roku zaprezentowano wizualizację nowego gmachu, jednak jego budowę zatrzymała pandemia. Temat wrócił na tapet po zniesieniu obostrzeń – w 2022 roku Trzebinia otrzymała na budowę obiektu wraz z 40 miejscam w parkingu podziemnym i kolejnymi 20 miejscami postojowymi na zewnątrz, dofinansowanie w kwocie 10 milionów w ramach samorządowego „Polskiego Ładu”. Pozostałą część dołożyła gmina. Jak deklarował burmistrz Okoczuk w rozmowie z naszą redakcją, dementując nieprawdziwe informacje pojawiające się w internecie, ani złotówka na budowę budynku nie pochodzi z kredytu. Przetarg na budowę w 2023 roku wygrała krakowska firma RUKO, która w przetargu złożyła najlepszą ofertę. Prace ruszyły na wiosnę zeszłego roku.

Nazwa wybrana w konkursie, wyposażenie z odszkodowania

W czerwcu 2023 ogłoszono konkurs na nazwę dla wielofunkcyjnego budynku. W kilkuetapowym głosowaniu mieszkańcy ostatecznie zadecydowali, że nowy gmach nazwany będzie „Manufakturą Trzebinia”. Decyzję ogłoszono pod koniec czerwca zeszłego roku:

Zobacz: Wybrali nazwę dla budynku w centrum Trzebini. Nawiązuje do historii

W lipcu tego roku trzebińscy radni zdecydowali, że 645 tys. zł odszkodowania za ograniczenia na gminnych działkach w związku z budową rurociągu Boronów-Trzebinia trafi na nowoczesne wyposażenie gminnej książnicy. Dzięki tym środkom zabudowano m.in. nowoczesne regały, które pomieszczą bogate zbiory trzebińskiej książnicy oraz wydzielono dodatkowe pomieszczenia zaplecza technicznego mające ułatwic obsługę czytelników.

(Fot. Facebook.com/TrzebiniaGmina)

About Author

Redakcja