14 lipca wchodzi w życie ustawa, która zrównuje dokumenty elektroniczne z aplikacji mObywatel z dowodem osobistym czy paszportem. Do tej pory aplikacja mogła zastępować dokumenty tożsamości tylko w części miejsc. Od połowy lipca musi być honorowana na równych prawach.
Głównym założeniem wdrażanej ustawy jest uznanie aplikacji mObywatel jako pełnoprawnego dokumentu służącego potwierdzeniu tożsamości. Nowe przepisy wchodzą w życie od 14 lipca.
Do tej pory powszechnie obowiązującym dokumentem tożsamości były tradycyjne dowód osobisty i paszport. Od połowy lipca będzie nim jeszcze „dokument mObywatel” wydawany automatycznie na pięć lat i zawierający dane pobrane z Rejestru Dowodów Osobistych i z rejestru PESEL. Przepisy ustawy zmierzają do uregulowania warunków korzystania z aplikacji, tak by była ona respektowana jako pełnoprawny dokument m.in przez banki i urzędy.
Nowa ustawa ma upowszechnić funkcjonujące już elektroniczne dokumenty, tj. mLegitymacje dla uczniów i studentów, prawo jazdy, ale również wprowadzić nowe mobilne zaświadczenia, jak np. legitymacja nauczycielska czy legitymacja osób niepełnosprawnych.
Warto dodać, że wraz z nową ustawą przygotowano ulepszoną wersję aplikacji mObywatel – wzbogaconą o nowe funkcja i bardziej czytelną dla użytkowników. W przyszłości będzie ona nas informować np. o otrzymaniu zwrotu podatku, o przyjęciu dziecka do przedszkola,czy też o upływającym terminie ważności dokumentów. Jednocześnie warunki korzystania pozostają niezmienne, a zatem będzie się ono odbywać nieodpłatnie i dobrowolnie.
(zew. oprac. red.)
fot. Ministerstwo Cyfryzacji