KCH24.infoAlwerniaNajwięcej Maciaszek, najmniej Okoczuk. Znamy pensje burmistrzów z 2022 roku [TYLKO U NAS]

Ponad ćwierć miliona złotych zarobił na stanowisku burmistrza Chrzanowa Robert Maciaszek w 2022 roku. Do tego ponad 20 tysięcy zł w radzie nadzorczej samorządowej spółki w Zabierzowie. Drugim najwięcej zarabiającym burmistrzem jest Jacek Latko z Libiąża. Na podium znalazła się jeszcze Beata Nadzieja-Szpila z Alwerni. Najmniej za sprawowanie swojej funkcji w Trzebini otrzymuje Jarosław Okoczuk.

Oświadczenia majątkowe włodarzy gmin za 2022 rok zostały upublicznione w lipcu. W każdej gminie publikowane są w różnych terminach, zaraz po powrocie od służb wojewody, gdzie w kwietniu trafiają dokumenty szefów gmin. Zeszły rok jest pierwszym, który w całości pokazuje zarobki burmistrzów po podwyżkach przyznawanych im przez radnych w 2021 roku. Informacje o zarobkach publikujemy jako pierwszy i jedyny portal w powiecie.

Maciaszek zdecydowanie najwięcej, Latko niemal ćwierć miliona złotych

Najwięcej z tytułu sprawowania funkcji burmistrza zarobił Robert Maciaszek. Włodarz stolicy powiatu otrzymał niemal 253 tysiące złotych (dokładnie: 253 969 zł). Burmistrz zarabia także w spółce samorządowej poza powiatem chrzanowskim – jak zadeklarował, za zasiadanie w radzie nadzorczej Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych sp. z o.o. w Zabierzowie, od kwietnia 2022 roku otrzymał dodatkowe 20,4 tys.

W klasyfikacji najlepiej zarabiających włodarzy w powiecie drugie miejsce zajmuje Jacek Latko z Libiąża. Ten wieloletni burmistrz, w 2022 roku z tytułu sprawowania funkcji otrzymał łącznie niemal 248 tys. zł (dokładnie 247 771,79 zł).

W niewielkiej Alwerni zarobki prawie jak w Libiążu

Niewiele od zarobków burmistrza Libiąża w zarobkach odstępuje Beata Nadzieja-Szpila, włodarz najmniejszej „burmistrzowskiej” miejscowości w naszym powiecie. Szefowa niespełna 12,5-tysięcznej gminy Alwernia w 2022 roku zarobiła niemal 247 tys. zł (dokładnie: 246 708,13). Najmniej spośród burmistrzów zarabia burmistrz Trzebini. Jarosław Okoczuk w zeszłym roku otrzymał niecałe 242 tys. zł (dokładnie: 241 598,77).

Dla porządku warto dodać, że w powiecie chrzanowskim jedyną gminą wiejską, na której czele stoi nie burmistrz, a wójt, są Babice. W takich samorządach „widełki płacowe” przewidziane w przepisach są mniejsze – gminę zamieszkuje 9 tys. osób. Wójt Warzecha zarobił w 2022 roku nieco ponad 158 tys. zł (dokładnie: 158 195,71).

Pensje brutto i podatek 32%

Wszystkie pensje podane są w kwotach brutto. Każdy z samorządowców przekroczył drugi próg podatkowy (podatek dochodowy wynosi wtedy 32% dochodu od nadwyżki powyżej 120 tys. zł). Jak wynika z wyliczeń przeprowadzonych za pomocą kalkulatora pensji portalu Pracuj.pl, przy standardowych założeniach, dla kwoty brutto w wysokości 20 tys. zł miesięcznie, średnio „na rękę” na konto burmistrza wpływa co miesiąc 12 tys. 867 zł. Im większa kwota brutto, tym bardziej kwota ta rośnie.

Podane kwoty pochodzą z oświadczeń majątkowych burmistrzów i wójta za rok 2022 r. W tekście piszemy o dochodach z tytułu pełnienia stanowisk opłacanych ze środków publicznych.

(Fot. Pixabay)

Tych wiadomości nie znajdziesz w żadnej gazecie, ani portalu. Odwiedzaj naszą stronę regularnie i śledź nas na Facebooku – KLIKNIJ TUTAJ. Patrzmy na ręce tym, którzy rządzą naszymi gminami. Bez taryfy ulgowej – dla nikogo.

About Author

Redakcja