KCH24.infoAlwerniaPonad półtora miliona na linie autobusowe. Dwie gminy z dopłatami

Blisko 300 linii autobusowych w Małopolsce zostanie uruchomionych w 2024 roku w ramach Funduszu Autobusowego. Część środków trafi do samorządów powiatu chrzanowskiego.

O tym, że z terenu powiatu chrzanowskiego – choćby do pobliskiego Krakowa – dostać się bez własnego samochodu, jest niełatwo, przekonał się niejeden mieszkaniec regionu bezskutecznie czekając na przyjazd busa, który nie pojawił się na przystanku o czasie, albo po prostu się nie pojawił.

Olbrzymią poprawę jakości połączeń można zauważyć od czasu zakończenia remontu linii kolejowych przebiegających przez Chrzanów, Trzebinię i Libiąż. Co jednak z Alwernią i Babicami? Jest szansa, że w komunikacji autobusowej tych gmin nastąpi poprawa.

– Wychodzić naprzeciw potrzebom mieszkańców, otaczać ich wieloaspektowym wsparciem, niwelować wykluczenie komunikacyjne – to założenia rządowego Funduszu rozwoju przewozów autobusowych (…). Na przestrzeni ostatnich pięciu lat do naszego województwa trafiło na ten cel ponad 127 mln zł ze środków rządowych. Dzięki dofinansowaniu na poziomie prawie 47 mln zł w 2024 roku uruchomionych zostanie 278 linii, z których korzystać będą Małopolanie

– mówił wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz podczas ogłaszania wyników naboru wniosków.

Są dobre wiadomości dla mieszkańców naszego powiatu. Do gminy Alwernia trafi 276 955 złotych, do gminy Babice 288 336 złotych, a do starostwa 1 082 935 złotych na dopłaty do połączeń autobusowych w 2024 roku. Maksymalna stawka dotacji z rządowego programu do wozokolimotera wyniesie w przyszłym roku 3 złote.

About Author

Redakcja