„Małopolski dwór – odnowa i odbudowa zabytków oraz adaptacja dla nowych funkcji społeczno-gospodarczych”, to nazwa projektu, którego celem jest ochrona i rewitalizacja dziedzictwa zawartego w zabytkowych dworach i zespołach dworskich na terenie regionu Małopolski. Sześć renomowanych instytucji kultury – w tym z naszego powiatu – zobowiązało się do współpracy, podpisując list intencyjny w tej sprawie.
Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego podkreśla, że celem działań jest nie tylko zachowanie dziedzictwa kulturowego, ale także stworzenie nowych przestrzeni prezentacji dla mieszkańców i turystów regionu.
– Odpowiedzialność za bogactwo unikatowego dziedzictwa kulturowego regionu oraz chęć jego zachowania dla przyszłych pokoleń, wymaga prowadzenia systematycznych działań dążących do ochrony, poprawy i zabezpieczenia jego stanu, a także działań umożliwiających kreację nowych funkcji zabytków, odpowiadających na aktualne potrzeby społeczne, w szczególności kulturalne, edukacyjne i turystyczne. W odpowiedzi na te potrzeby inicjujemy bardzo szeroki, partnerski projekt „Małopolski dwór”, który opiewa na ponad 43 miliony złotych
– mówi Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego.
W partnerstwie projektu „Małopolski dwór – zielona odnowa i odbudowa zabytków i adaptacja dla nowych funkcji społeczno-gospodarczych” uczestniczą takie instytucje jak Muzeum Ziemi Sądeckiej, Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie, Muzeum – Orawski Park Etnograficzny oraz Muzeum Archeologiczne w Krakowie.
Całkowita wartość projektu przekracza 43 miliony złotych i został on uwzględniony jako jeden z projektów strategicznych w ramach Strategii Rozwoju Województwa „Małopolska 2030”. Prace przygotowawcze są już w toku, a najbliższe miesiące będą poświęcone m.in. opracowaniu założeń, dokumentacji budowlanej oraz aplikacyjnej. Priorytetowo traktowane będą dwory wpisane do rejestru zabytków lub księgi inwentarza muzealiów, które mają pełnić funkcje kulturalne w przyszłości.
Zakładana faza realizacji zasadniczej części projektu to lata 2025-2027. Instytucje kultury Województwa Małopolskiego zrealizują w jego ramach szereg przedsięwzięć. W przypadku Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie będzie to m.in. podniesienie atrakcyjności ekspozycji zabytkowego dworu z Drogini.
(Fot. UMWM)