KCH24.infoChrzanówBadania na Mikołaja! Panie mogą się już zapisywać

To ważna informacja dla wszystkich pań. Poszerzony został zakres bezpłatnych badań profilaktyki raka piersi. Będzie można z nich skorzystać 6 grudnia w Chrzanowie – warto się zarejestrować.

Jak podaje chrzanowskie starostwo, więcej Polek będzie ma możliwość skorzystania z mammografii w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez NFZ. Przedział wiekowy pań uprawnionych do badania w programie został poszerzony bowiem o 10 lat. Panie mogą nadal wykonać bezpłatną mammografię w dowolnej lokalizacji, niezależnie od swojego miejsca zamieszkania i bez skierowania lekarskiego.

– W bezpłatnym badaniu w ramach programu NFZ mogą wziąć udział Panie od 45 do 74 roku życia, ubezpieczone, które spełniają jeden z dwóch warunków: nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka (rak piersi w rodzinie u marki, siostry lub córki lub mutacje w obrębie genów BRCA1 lub/i BRCA2) i w roku poprzedzającym otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy

– wyjaśniają przedstawiciele starostwa.

Programem nie są objęte Panie, u których wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi.

Z badania w mobilnej pracowni mammograficznej będzie można skorzystać już 6 grudnia w godzinach od 10:00 do 16:00 przy hali MOKSIR, ul. Kusocińskiego 2 w Chrzanowie.

– Szczególnie zapraszamy nowe roczniki Pań urodzonych w latach 1974 – 1978, które nie mogły dotychczas korzystać z badań oraz Panie urodzone w latach 1949 – 1953, które mogą powrócić do programu. Mammografia jest najbardziej czułym i specyficznym badaniem w zwalczaniu raka piersi. Pozwala na wykrycie zmian, których nie można zaobserwować podczas samokontroli piersi. Wczesne wykrycie nowotworu umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie i daje niemal 100-procentową gwarancję powrotu do zdrowia

– zachęcają organizatorzy badań.

Rejestrować się na badanie można pod niumerem tel. 22 880 90 80 (*3).

About Author

Redakcja