KCH24.infoChrzanówJeden okupant, dwie okupacje. W piątek ciekawe spotkanie

Mimo toczącej się II wojny światowej i zbrodniczej, niemieckiej okupacji, mieszkańcy m.in. Chrzanowa musieli „jakoś” żyć. Jak, w tak dramatycznych czasach? Muzeum w Chrzanowie zaprasza na wykład z cyklu „Kawiarnia Naukowa”.

Tematyka odczytu będzie oscylować wokół życia codziennego na terenie Generalnego Gubernatorstwa i na ziemiach polskich wcielonych do Trzeciej Rzeszy.

Mieszkańcy Chrzanowa do najazdu wojsk niemieckiej przygotowywali się już w sierpniu 1939 roku. Zaczęto budować rowy przeciwlotnicze, gdzie ludzie mogli znaleźć schronienie przed nalotami bombowymi. Chrzanowa miała bronić Grupa Operacyjna „Śląsk”, wchodząca w skład Armii „Kraków”.

Niestety, już 4 września wojska polskie zaczęły się cofać pod naporem najeźdźcy. W okolicy Piły Kościeleckiej doszło do potyczki z czołgami Wehrmachtu. Tego samego dnia Chrzanów został zajęty przez wojska niemieckie. Rozpoczęła się nazistowska okupacja, która trwała do 25 stycznia 1945 roku. Przez cały ten czas Chrzanów – wedle administracji niemieckiej – znajdował się na terenie Trzeciej Rzeszy, do której został wcielony wraz z Górnym Śląskiem.

Był to szczególnie ciężki czas dla miejscowej ludności. O tym, jak żyło się pod niemiecką okupacją opowie podczas odczytu dr Anna Czocher z Instytutu Pamięci Narodowej. Wykład dotyczyć będzie życia codziennego w Generalnym Gubernatorstwie i na ziemiach polskich wcielonych do Trzeciej Rzeszy w trakcie II wojny światowej.

Wykład odbędzie w piątek 15 września o godz. 17:00 w Budynku Głównym Muzeum w Chrzanowie, ul. Mickiewicza 13. Wstęp wolny.

(Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, za: Muzeum w Chrzanowie)

About Author

Redakcja