KCH24.infoAlwerniaPrasowa propaganda kosztuje krocie. Również ta w lokalnym tygodniku

Łącznie ponad 45 tysięcy złotych kosztowały 2 ubiegłoroczne numery „Kroniki Chrzanowskiej”. Za podobną kwotę wydano 8 numerów „Kuriera Libiąskiego” w niewiele mniejszym nakładzie. Informatory zlecane przez starostwo w lokalnym, płatnym tygodniku kosztowały podatnika w zeszłym roku 35 tysięcy złotych. Sprawdziliśmy ile lokalni samorządowcy wydają na „prasową propagandę”.

Pod koniec kwietnia niezależne media lokalne wspólnie zaprotestowały przeciwko nieuczciwej konkurencji, jaką zdaniem ponad 170 wydawców podpisanych pod apelem, stanowią gminne informatory.

Setki milionów złotych rocznie wydają samorządy na propagandę. Wydają własne gazety, portale, telewizje, radia. Mieszkańcom przedstawiają zakłamany obraz rzeczywistości. Udają niezależne media informacyjne. Za to oszustwo płacą podatnicy.

– przestrzegali wydawcy niezależni oraz zrzeszeni w Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych i Stowarzyszeniu Mediów Lokalnych. Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w naszym powiecie.

Dziesiątki tysięcy na biuletyny…

Tylko w tym roku koszt jedynego wydanego numeru „Kroniki Chrzanowskiej” wyniósł ponad 25 tysięcy złotych. W tej kwocie zawierają się koszty przygotowania publikacji, jej wydruku oraz dystrybucji. W zeszłym roku dwa wydane numery gminnego periodyku wraz z dystrybucją kosztowały chrzanowskiego podatnika ponad 45 tysięcy złotych. Ciekawostką może być fakt, że jak zapewnia w odpowiedzi burmistrz Robert Maciaszek, „Kronika” drukowana jest na papierze z recyklingu.

Dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Trzebini, wydawcy „Z serca Trzebini” poinformowała, że koszt jednego tegorocznego (marcowego) numeru miesięcznika wyniósł 4 986,64 zł. Więcej płacono w tamtym roku – średnia kwota za każdy z 12 numerów biuletynu wyniosła 5257,70 zł, co łącznie dało nieco ponad 63 tys. zł. Jednak jak uzupełnia Anna Jarguz, rzeczniczka Urzędu Miasta z Trzebini, łączna kwota najmocniej wzrosła w grudniu, kiedy to biuletyn zwiększył nakład z powodu dołączenia do publikacji ulotek m.in. z programu „Czyste powietrze” .

5 681,14 zł wyniósł koszt pierwszego (i do maja bieżącego roku – jedynego) numeru „Kuriera Libiąskiego”. Z kolei w zeszłym roku, 8 numerów informatora kosztowało libiążan łącznie 45 155,78 zł. Najmniej w tym i zeszłym roku zapłacono za „Życie Gminy Alwernia” –  nieco ponad 10 tysięcy złotych. To mniej niż w 2021 roku – jak poinformowała nas wiceburmistrzyni Danuta Głownia, w 2021 roku koszt gminnego publikatora Alwerni wyniósł ponad 13,5 tys. zł.

… i informacje w lokalnym tygodniku

W porównaniu z kosztami samodzielnie wydawanych przez samorządy bezpłatnych publikacji, wysokie wydają się koszty „Informatorów” autorstwa pracowników Starostwa Powiatowego w Chrzanowie. Publikowane są one w prywatnym tygodniku „Przełom”, którego każdy numer jest płatny.

W tym roku za publikację 4 kolumn przygotowanych w starostwie treści, prywatnej gazecie zapłacono już 7 tys. 200 zł. Tegoroczna umowa opiewa w całości na 21 tysięcy 600 zł. To więcej niż w zeszłym roku, gdy łącznie za kilkanaście kolumn zapłacono z publicznych pieniędzy 21 tysięcy złotych.

Jak informuje Klaudia Remsak ze starostwa, to nie wszystko.

– W 2022 roku w Tygodniku Ziemi Chrzanowskiej „Przełom” opublikowany był informator oświatowy na kwotę 14 000 zł

– czytamy w odpowiedzi.

Łącznie prywatnemu wydawcy za publikację swoich informatorów w 2022 roku z budżetu powiatu zapłacono 35 tysięcy złotych. Dodatkowo, starostwo wykupowało w „Przełomie” ogłoszenia urzędowe, których publikacji w prasie wymagają przepisy. W zeszłym roku obwieszczenia m.in. o powiatowych przetargach kosztowały dodatkowo ponad 4 tysiące zł. W tej kwocie nie są wliczone wydatki powiatowych jednostek, takich jak Powiatowy Zarząd Dróg, regularnie ogłaszający przetargi.

Nakłady idą w tysiące

Warto przyjrzeć się również nakładom gminnych publikatorów. „Kronika Chrzanowska” wychodzi w 8 tysiącach egzemplarzy. „Z serca Trzebini” w 4 tysiącach. „Kurier Libiąski” drukowany jest w 7 tysiącach sztuk. Z kolei „Życie Gminy Alwernia” wychodzi w 600 egzemplarzach. Wszystkie publikatory gmin są bezpłatne i dodatkowo dostępne w wersji internetowej.

Prywatny tygodnik „Przełom”, w którym publikowane są informatory starostwa, deklaruje nakład w wysokości 6,5 tys. egzemplarzy. Cena papierowego egzemplarza wynosi aktualnie 5 zł.

(Red.)
fot. Pixabay

About Author

Redakcja