KCH24.infoChrzanówSezon kąpielowy wystartował. Sprawdzamy ceny i możliwość dojazdu nad akweny

Dzisiaj pierwszy dzień sezonu kąpielowego nad Balatonem i ośrodkiem wypoczynkowym Chechło. Możliwość kąpieli pod okiem ratowników ma potrwać do 3 września. Po raz kolejny ZKKM nie zadbał o autobusy „nad tamę”. Za to przy Balatonie wymienił tabliczkę.

Od piątku 23 czerwca oficjalnie można korzystać z trzebińskiego Balatonu i ulokowanego na granicy Chrzanowa i Trzebini zalewu Chechło. Mieszkańcy stolicy powiatu niestety nie mogą jeszcze wykąpać się w nowych basenach plenerowych na osiedlu Kąty. Ich budowa odnotowała co najmniej miesięczne opóźnienie.

Zobacz: Miesiąc opóźnienia basenów na Kątach [NASZ NEWS]

Chechło bezpłatne, Balaton z ulgą dla trzebinian

Wstęp nad popularną „tamę” jest bezpłatny, gdyż nadal obowiązuje tzw. okres trwałości – ośrodek wypoczynkowy był remontowany ze środków unijnych, więc przez 5 lat od zakończenia projektu wstęp nie może być płatny.

Inaczej sytuacja wygląda nad trzebińskim Balatonem. Akwen nazywany „Sercem Trzebini” również kilka lat temu przeszedł metamorfozę, jednak ta finansowana była w całości ze środków budżetu miasta. W sezonie kąpielowym przy wejściu pobierana jest opłata. W tym roku burmistrz Jarosław Okoczuk zaproponował wyraźne obniżenie płatności za wstęp dla mieszkańców swojej gminy. Posiadacze Karty Trzebińskiej zapłacą za wstęp złotówkę, a za parking 5 złotych. Dla porównania – standardowy bilet dla osoby dorosłej spoza Trzebini kosztuje 10 złotych, a przyjeżdżający samochodem za parking zapłacą 15 zł.

Co ciekawe,  za zgłoszoną w zimie propozycją burmistrza Trzebini zagłosowało podczas lutowej sesji zaledwie trzynastu radnych. Pomysłowi obniżenia opłat dla mieszkańców sprzeciwiło się czterech rajców z opozycyjnego wobec Okoczuka klubu „Ku przyszłości Trzebini”, a troje wstrzymało się od głosu. Jedna osoba była nieobecna. Mimo oporu części radnych, preferencyjny cennik dla mieszkańców wszedł w życie. Dostępny jest na stronie urzędu miasta w Trzebini.

ZKKM zmienił tabliczkę, ale nad Chechło nadal nie dowiezie

Warto odnotować również, że przed startem sezonu nazwę zmienił przystanek autobusowy w sąsiedztwie trzebińskiego akwenu. Do niedawna funkcjonował jako „Trzebinia Przychodnia”. Dziś korzystający z komunikacji międzygminnej bez trudu trafią nad „Serce Trzebini”. Nowa tabliczka na przystanku jasno wskazuje, że trafiło się nad Balaton w Trzebini. Można tam dojechać linią nr 9.

Podobnie jak w poprzednich latach, mający za zadanie zapewniać transport publiczny na terenie Chrzanowa, Trzebini i Libiąża Związek Komunalny „Komunikacja Międzygminna” nie zadbał o pasażerów chcących dojechać komunikacją nad Chechło. Wyremontowany kilka lat temu przystanek „Trzebinia Chechło” kolejny rok służyć będzie jedynie jako smutna i niezbyt urokliwa dekoracja przy ośrodku rekreacyjnym. Pomimo otrzymywania co roku większych dotacji na funkcjonowanie, ZKKM nie znalazł pieniędzy na utworzenie choćby sezonowych kursów nad bezpłatny chrzanowsko-trzebiński akwen. Wszystkim chętnym pozostaje więc spacer, przyjazd rowerem lub samochodem.

(Red.)

About Author

Redakcja