
1 milion 400 tys. złotych pożyczki na preferencyjnych warunkach od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie otrzymały Wodociągi Chrzanowskie na sfinansowanie specjalistycznego urządzenia produkującego ulepszacz gleby GreenPlon z osadów ściekowych. Jak przekonuje spółka, inwestycja oznacza spore oszczędności i korzyści dla środowiska.
Zanim Wodociągi Chrzanowskie podjęły decyzję o zakupie sprzętu do produkcji środka organiczno-mineralnego, przeprowadzone zostały badania oraz testy urządzenia i wytwarzanego produktu. W wyniku procesu higienizacji wapnem osadu ściekowego powstaje ulepszacz gleby, który może być wykorzystywany w rolnictwie czy ogrodnictwie.
– Wraz z pozyskaniem na preferencyjnych warunkach pożyczki, kończymy etap pilotażu urządzenia i możemy sfinansować jego zakup. Dzięki maszynie, w której powstaje GreenPlon, nasza oczyszczalnia Libiąż „B” będzie działać nie generując żadnych odpadów. To spore oszczędności, gdyż do tej pory za odbiór osadu płaciliśmy specjalistycznym firmom zewnętrznym
– wyjaśnia Łukasz Brzózka, prezes Wodociągów Chrzanowskich. I dodaje:
– Wykorzystując osad do produkcji ulepszacza gleby, możemy nie tylko zyskać finansowo, ale przede wszystkim zrealizować kolejne proekologiczne, realne działanie polegające na całkowitej redukcji odpadów.
Wodociągi inwestują i stawiają na ekologię
Umowa na sfinansowanie testowanego urządzenia została podpisana w czwartek 17 października w siedzibie WFOŚiGW w Krakowie. Co ważne, aż do 15% kwoty pożyczki może zostać umorzonych, a powstały w procesie higienizacji ulepszacz gleby będzie sprzedawany komercyjnie pod marką GreenPlon. Wodociągi Chrzanowskie poinformowały, że posiadają już certyfikat Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dopuszczający produkt do użytku i sprzedaży. GreenPlon jest już testowany przez pierwszych rolników, a w przyszłym roku ma być sprzedawany także detalicznie, w mniejszych opakowaniach.
To nie jedyna proekologiczna działalność wodociągowej spółki. Niedawno informowano, że w efekcie inwestycji zrealizowanych w ostatnich latach, już 25% całej energii elektrycznej we wszystkich obiektach przedsiębiorstwa wytwarzane jest z własnych odnawialnych źródeł energii. Oznacza to duże oszczędności na zakupie prądu.
(Fot. WFOŚiGW, od lewej Robert Bażela – dyrektor Departamentu Pożyczek i Dotacji WFOŚiGW, Łukasz Brzózka – Prezes Wodociągów Chrzanowskich oraz Piotr Gąsiorowski – wiceprezes WFOŚiGW)