KCH24.infoEko & GospodarkaZnika Tauron Wydobycie. Dalsze zmiany w górniczym koncernie

Po 10 latach spółka Tauron Wydobycie wróci do starej nazwy – Południowy Koncern Węglowy. Firma zarządzająca trzema kopalniami, w tym libiąską „Janiną”, na początku tego roku zmieniła właściciela. Rebranding zaplanowano na przyszły rok.

Grupa Tauron „pozbyła się” górniczej spółki działającej pod marką Tauron Wydobycie w pierwszych dniach 2023 roku. Kopalnie trafiły pod bezpośredni zarząd Ministra Aktywów Państwowych. Mimo odłączenia kopalni od Taurona, firma przez rok mogła jeszcze działać pod dotychczasową marką. W związku z przedłużaniem się procesu rebrandingu, spółka wystąpiła do Taurona o dodatkowy rok na przeprowadzenie zmian.

Właśnie ogłoszono, że firma wraca do nazwy Południowy Koncern Węglowy – pod którą ZG Sobieski z Jaworzna i ZG Janina z Libiąża funkcjonowały po połączeniu w latach 2005-2014. W 2024 roku spółka, w skład której dodatkowo wszedł ZG Brzeszcze, ma zacząć działać pod wcześniej znaną nazwą.

– W procesie odejścia od dotychczasowej nazwy Tauron Wydobycie pracownicy zadecydowali o powrocie do poprzedniej nazwy: Południowy Koncern Węglowy. Taki proces uznano za oczywisty i naturalny. Sentyment łączący historyczną nazwę związany jest bardzo dobrze ocenianym okresem współpracy pomiędzy zakładami górniczymi a zakładami energetycznymi

– poinformował w wypowiedzi dla portalu nettg.pl Marcin Maślak, rzecznik Taurona Wydobycie.

W minionym roku 3 kopalnie tworzące spółkę wyprodukowały nieco ponad 5 mln ton węgla. Łącznie zatrudniają około 6300 osób.

About Author

Redakcja