Z powodu gruntownego remontu, który nie zakończył się w okresie wakacyjnym, Zespół Szkół Ekonomicznych w Trzebini do 27 września realizował nauczanie w trybie hybrydowym. Nauczanie zdalne łączono z innymi formami kształcenia. Społeczność szkoły nie zmarnowała tego czasu.
W poniedziałek, 30 września, społeczność ZSECH wraca do murów szkoły po miesięcznym okresie nauczania zdalnego. Remont szkoły, której budynek od 60 lat nie był tak gruntownie odnawiany, przeszedł metamorfozę. Odnowiono ściany, podłogi, zamontowano nowe balustrady. Nie wszystkie etapy pracy udało się z sfinalizować i będą one jeszcze trwać, ale lekcje wracają do szkoły.
Nauczyciele i uczniowie nie zmarnowali wrześniowego miesiąca, wręcz przeciwnie. Nauczanie hybrydowe zakłada możliwość realizacji zajęć również w trybie stacjonarnym. Dla klas pierwszych odbyły się plenerowe spotkania integracyjne, poza tym mnóstwo wycieczek przedmiotowych, warsztatów, spacerów historycznych. Szkoła podjęła współpracę z lokalnymi placówkami, m.in z Miejską Biblioteką Publiczną w Trzebini, Dworem Zieleniewskich, Muzeum Regionalnym w Trzebini, Stowarzyszeniem Kehila. W sali konferencyjnej trzebińskiej biblioteki przeprowadzano matury próbne. Zgodnie z planem odbyły się wycieczki zagraniczne: do Hiszpanii i do Pragi. Powszechnie wiadomo, że nauka przez praktykę daje najlepsze rezultaty.
Ekonom, jak do tej pory radził sobie z sytuacjami wyjątkowymi. Taką niewątpliwie był okres pandemii. W maju uczniowie z roczników najbardziej dotkniętych pamndemicznymi ograniczeniami przystąpili do egzaminów zawodowych i po raz pierwszy do egzaminów maturalnych w nowej formule. Szkoła na swoim Facebooku prezentuje się jako Liga Mistrzów. Maturę zdało 93 % uczniów, jest to zatem wynik wyższy niż średnia krajowa ( 89%) i daleko wyprzedzający średni wynik w technikach ( 85%). Podobny sukces osiągnęli uczniowie na egzaminach zawodowych. Czerwcowe egzaminy zdało 97 %.
Czy to koniec remontów? Z nieoficjalnych wiadomości wiemy, że planowane jest jeszcze odnowienie szkoły od zewnątrz. Jednak ten remont zapewne nie będzie już związany z rewolucją w w sposobie nauczania.
(fot. .facebook.com/zsech.trzebinia)