KCH24.infoEko & GospodarkaKrwiodawcy pojadą w ZKKM za grosze. Prawdopodobnie już od połowy marca

Grosze, i to dosłownie. Dokładnie 10 groszy za przejazd komunikacją miejską zapłacą osoby, które dzielą się z innymi tym co najcenniejsze – swoją krwią.

Krwi nie da się wyprodukować. To najcenniejszy dar, jakim można się podzielić. Osoby, które regularnie dzielą się krwią zasługują na ulgi, choćby w komunikacji publicznej.

Ale jak się okazało, w powiecie chrzanowskim nie było to takie oczywiste…

– W styczniu ubiegłego roku złożyłam pismo do Związku Komunalnego „Komunikacja Międzygminna” z prośbą o wprowadzenie ulg pozwalających Honorowym Dawcom Krwi podróżować bezpłatnie komunikacją miejską. Nie sądziłam wówczas, że mój wniosek będzie negatywnie rozpatrzony przez zarząd. Uważałam, że ten ukłon w stronę osób, które codziennie niosą pomoc będzie tylko formalnością, do której nie będę musiała nikogo przekonywać. Ale jak to w życiu bywa rozczarowanie przyszło szybko. Zarząd odrzucił mój wniosek gdyż tylko jeden z jej członków był „za”

– opisuje libiąska radna Agnieszka Siuda.

Na szczęście na tym się nie skończyło. Radna podaje, że zaczęła się walka na przerzucanie się pismami.

– Oprócz pism kierowanych do ZKKM pisałam w tej sprawie do trzech posłów oraz do Ministerstwa Zdrowia jak również do Ministerstwa Infrastruktury. Po wielu miesiącach udało się przekonać zarząd do zmiany stanowiska i tym związek jednogłośnie podjął uchwałę, która upoważnia Zasłużonych oraz Honorowych Dawców Krwi do przejazdów miejskim transportem zbiorowym organizowanym przez ZKKM w cenie 0,10 zł

– nie kryje zadowolenia Siuda.

Dodaje, że uchwała wchodzi w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego, nie wcześniej niż od 15 marca 2024 r. Uchwała obowiązuje do dnia 31 grudnia 2024 r. Po tym czasie zostanie podjęta decyzja, czy ulga ta zostaje utrzymana, zniesiona, czy też przejazdy będą bezpłatne.

(Fot. Facebook.com/zkkmwchrzanowie)

About Author

Redakcja