Z dnia 26 lipca tego roku pochodzi rozporządzenie Ministra Edukacji dotyczące zmian w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach podstawowych. Nowe zasady będą obowiązywać już od września.
Zgodnie z nowymi wytycznymi w ramach jednej klasy lub jednego oddziału przedszkolnego religia będzie się odbywać, jeżeli uczestnictwo w niej zdeklaruje nie mniej niż siedmioro dzieci. Jeżeli liczba chętnych na zajęcia z katechezy będzie niższa niż 7, szkoły i przedszkola będą tworzyć grupy międzyoddziałowe i międzyklasowe.
Jeżeli w danym oddziale (np. wszystkich klasach pierwszych) liczba dzieci chodzących na religię będzie mniejsza niż 7, uczestnicy katechezy będą łączeni z grupami z klas odpowiednio wyższych lub niższych. Jak wskazano w rozporządzeniu, w szkole podstawowej grupy międzyklasowe można tworzyć w obrębie klas I–III, klas IV–VI albo klas VII i VIII.
Ustalono również maksymalną liczebność grup. W przedszkolu w grupach międzyoddziałowych oraz w szkole podstawowej w grupach międzyklasowych od I do III może maksymalnie uczestniczyć 25 dzieci. W klasach starszych na międzyklasowe lekcje religii może uczestniczyć maksymalnie 28 dzieci.
Skąd te zmiany? Z roku na rok liczba dzieci, których rodzice deklarują uczestnictwo w katechezie, jest mniejsza. Pojawia się problem, gdyż często bywa, ze dzieci nieuczestniczących w religii jest więcej niż tych chodzących na nią. W związku z tym przepełnione są świetlice, biblioteki, gdyż, jak do tej pory, szkoły nie objęto obowiązkiem organizowania zajęć fakultatywnych, np. z etyki. Nowe przepisy mają unormować sytuację.
(fot. Pixabay.com)