KCH24.infoRegionWybory: Kozik poza sejmem, Gębala o włos od mandatu posła

Trwa liczenie głosów oddanych w niedzielnych wyborach. W okręgu nr 12, w skład którego wchodzi m.in. powiat chrzanowski, poznaliśmy już wyniki z 91,3% lokali wyborczych. Znamy prawdopodobny rozkład mandatów i nazwiska przyszłych posłów.

Na godzinę 19:15 poparcie PiS w naszym okręgu sięga 43,95%, KO 23,18%, Trzecia Droga cieszyła się 15,01% poparcia, z kolei Konfederacja otrzymała 8,07%. Stawkę zamyka Nowa Lewica z 5,73%.

PiS wygrywa w okręgu

Gdyby wyniki z 4/5 komisji przełożyły się na mandaty, PiS wprowadziłby do sejmu 5 posłów (spadek o jeden mandat w porównaniu z mijająca kadencją), KO 2 reprezentantów (bez zmian), a 1 posła zyskałaby Trzecia Droga. Warto jednak pamiętać, żę PKW nie opublikowała jeszcze wyników m.in. z Chrzanowa i Kęt, gdzie wygrała Koalicja Obywatelska (z Kęt pochodzi również liderka listy KO Dorota Niedziela oraz kandydat na senatora Krzysztof Klęczar).

Wszystko wskazuje na to, że swój mandat straci dotychczasowy poseł z powiatu chrzanowskiego Krzysztof Kozik – na tę chwilę zajmuje szóstą pozycję z 6888 głosami. Wyższe wyniki uzyskali prawdopodobni przyszli posłowie: Rafał Bochenek (ponad 36,7 tys.), Łukasz Kmita (ponad 23,8 tys.), Filip Kaczyński (prawie 17,6 tys.), Władysław Kurowski (ponad 12,2 tys.) oraz Mariusz Krystian (ponad 10,6 tys.).

Waży się 3 mandat dla Koalicji

Pewnymi reelekcji mogą być dotychczasowi posłowie Koalicji Obywatelskiej: Dorota Niedziela i Marek Sowa, którzy zyskali po ponad 21 tys. głosów. Jeśli wynik KO w niepoliczonych dotąd komisjach w Chrzanowie i Kętach będzie wystarczająco wysoki, piąty mandat PiS-u „odbije” Bartłomiej Gębala, który – jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie – uzyskał najlepszy wynik z Koalicji w Chrzanowie i tym samym zajmie trzecią pozycję spośród kandydatów, którzy uzyskali najwyższa liczbę głosów.

Pewnym mandatem może cieszyć się lider listy Trzeciej Drogi – Paweł Śliz. Zdobył ponad 16,9 tys. głosów, a wynik ten na pewno jeszcze wzrośnie po doliczeniu rezultatów z pozostałych komisji.

About Author

Redakcja