KCH24.infoRegionWygasają profile zaufane przedłużone w trakcie pandemii. Sprawdź, czy Twój też

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że 31 października wygasają profile zaufane, których ważność została przedłużona automatycznie w trakcie pandemii. Profile można przedłużć samodzielnie i w pełni elektronicznie jeszcze do północy.

Profil zaufany umożliwia logowanie się do publicznych e-usług oraz podpisywanie sporej części elektronicznych dokumentów. Najczęściej korzystamy z niego rozliczając elektronicznie coroczną deklarację PIT lub wnioskując o załatwienie elektronicznie spraw w urzędach.

W okresie stanu pandemicznego ważność każdego profilu, który wygasał w tym czasie, została automatycznie przedłużona do 31 października 2023 roku. Po tym okresie procedurę zakładania profilu wraz z ponowną weryfikacją trzeba będzie wykonać od nowa. Można tego uniknąć przedłużając ważność samodzielnie – na kolejne 3 lata.

Osoby, którym wygasa wazność profilu, powinny w październiku otrzymać SMS-a z przypomnieniem. Warto też sprawdzić samodzielnie, czy system nie pominął nas w informowaniu.

Jeśli po zalogowaniu się na swój profil zaufany w polu Sposób utworzenia/przedłużenia widzisz informację „Profil zaufany przedłużony automatycznie na czas pandemii”, to Twój profil zostanie unieważniony 31 października 2023 roku, nawet jeśli widzisz inną datę wygaśnięcia profilu.

– przypomina Ministerstwo Cyfryzacji i podkreśla, że ważność profilu można przedłużyć samodzielnie online na stronie pz.gov.pl. To usługa w pełni bezpłatna.

W internecie znaleźć można wiele wideo-instrukcji demonstrujących jak szybko i łatwo przedłużyć profil zaufany. Jedną z nich można znaleźć TUTAJ.

About Author

Redakcja