KCH24.infoRegionTo już pewne: do urn pójdziemy 15 października. Prezydent ogłosił termin wyborów

Nie było niespodzianki. Zgodnie z przewidywaniami Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił, że wybory parlamentarne odbędą się 15 października. W momencie opublikowania zarządzenia głowy państwa w dzienniku ustaw, rozpocznie się ponad dwumiesięczna kampania wyborcza.

W niedzielę 15 października wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Mieszkańcy powiatu chrzanowskiego wybierać będą 8 reprezentantów w ramach okręgu 12 (tzw. „chrzanowskiego”), w którego skład wchodzą także powiaty oświęcimski, wadowicki, myślenicki i suski. Z tych samych powiatów składa się okręg senatorski – jednak do izby wyższej wybory są większościowe (senatorem zostanie jeden kandydat, który uzyska najwyższą liczbę głosów).

W wyborach z 2019 roku mandaty w naszym okręgu podzieliły pomiędzy siebie Prawo i Sprawiedliwość (6) oraz Koalicja Obywatelska (2). Sondaże z ostatnich tygodni wskazują, że PiS w naszym okręgu może stracić aż dwa mandaty poselskie, co i tak będzie oznaczało, że wprowadzi do sejmu najliczniejszą, czteroosobową reprezentację. Największe szanse na „odbicie” jednego miejsca ma Koalicja Obywatelska, z kolei walka o ostatni mandat rozegra się prawdopodobnie pomiędzy koalicją Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL) oraz Konfederacją. Sytuacja może się jednak zmienić po ogłoszeniu list wyborczych oraz rozpoczęciu działań kampanijnych przez wszystkie ugrupowania.

Aktualnie parlamentarzystami z naszego okręgu są:

Senator Andrzej Pająk (PiS)
Posłanki i posłowie:

  • Rafał Bochenek (PiS)
  • Ewa Filipiak (PiS)
  • Filip Kaczyński (PiS)
  • Krzysztof Kozik (PiS)
  • Władysław Kurowski (PiS)
  • Andrzej Polak (PiS)
  • Dorota Niedziela (KO)
  • Marek Sowa (KO)

Głosowanie odbedzie się 15 października, jednak w ramach naszej sondy swój „głos” możecie oddać już dzisiaj. Zachęcamy do udziału w przedwyborczej zabawie na naszym portalu.

Na kandydatów z której listy oddasz swój głos w październikowych wyborach parlamentarnych?

About Author

Redakcja