KCH24.infoEko & GospodarkaCzwarty wiceprezes w SRK. Zapytaliśmy o zarobki

Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. ma nowego, czwartego wiceprezesa. Rada Nadzorcza powołała na to stanowisko prof. Adama Smolińskiego. Kolejny członek zarządu swoje obowiązki objął w poniedziałek, 24 kwietnia.

Nowy wiceprezes jest Sekretarzem Naukowym Głównego Instytutu Górnictwa. Od września 2021 roku pełni funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Polskiej Grupy Górniczej. Jak czytamy w oficjalnym biogramie na stronie GIG, Adam Smoliński tytuł naukowy profesora nauk technicznych otrzymał z rąk prezydenta Dudy zaledwie w wieku 39 lat, stającym się tym samym jednym z najmłodszych  profesorów w Polsce.

Rzecznik SRK Mariusz Tomalik w odpowiedzi na pytanie naszej redakcji o zakres obowiązków nowego członka zarządu, poinformował że w spółce poszukiwana była osoba odpowiedzialna za obszar innowacji technologicznych. Do konkursu przystąpiły dwie osoby, Rada Nadzorcza zadecydowała o wyborze profesora Smolińskiego.

Na pytanie o zarobki nowego członka zarządu, Rzecznik Spółki poinformował: – Nowy Wiceprezes będzie otrzymywał wynagrodzenie takie samo jak pozostali Członkowie Zarządu, a wysokość wynagrodzenia Zarządu SRK S.A. ustalana jest przez Walne Zgromadzenie.

Sprawdziliśmy więc o jakich kwotach mowa.

Półtora roku temu portal Onet* poinformował, że członkowie zarządu tej państwowej spółki z siedzibą w Bytomiu pobierają miesięczne ponad 44 tys. zł brutto wynagrodzenia plus dodatki. Jednak jak wynikało z informacji przekazywanych przez Spółkę, w 2020 roku, poprzedni prezes SRK (były senator PiS Janusz Gałkowski, odwołany w październiku 2021 roku) zarobił łącznie blisko milion złotych brutto rocznie, gdyż w skład wynagrodzenia wchodziły również „część ruchoma wynagrodzenia, odprawy dla byłych prezesów oraz wynagrodzenie z tytułu umowy o zakazie konkurencji”.

Przypomnijmy, że SRK S.A. w Bytomiu jest następcą prawnym zlikwidowanej KWK „Siersza” w Trzebini, odpowiada za pokopalniany majątek oraz skutki i następstwa likwidacji kopalni. To SRK jest podmiotem, który zgodnie z ustawą odpowiada za przeciwdziałanie pojawianiu się zapadlisk na os. Siersza i Gaj w Trzebini.

W zeszłym tygodniu zadaliśmy pytanie o tabelę wszystkich składowych wynagrodzenia obecnego zarządu SRK, którego pracami od listopada 2021 roku kieruje były sekretarz komitetu terenowego PiS w Jaworznie, Janusz Smoliło. Czekamy na odpowiedź.

(red.)

Źródła cytowane w tekście:
* Portal Onet.pl: Prezes SRK zarobił blisko milion? „Kwoty dotyczą nie konkretnych osób, lecz kosztu stanowiska”

About Author

Redakcja