KCH24.infoTrzebiniaŻydzi na ziemi trzebińskiej. Muzeum Polin zaprasza na interaktywną wystawę

Już w lipcu do Trzebini zawita interaktywna wystawa “Muzeum na kółkach”, która upamiętnia i popularyzuje historię polskich Żydów i przedstawia wielokulturową historię naszego kraju.

Historia relacji polsko-żydowskich dla młodszego pokolenia jest wciąż mało znana. Dlatego też z inicjatywy Muzeum POLIN we współpracy z lokalnymi aktywistami i partnerami instytucjonalnymi, powstała edukacyjna wystawa podróżująca po całym kraju. Każdego roku wystawa odwiedza mniejsze miejscowości – liczące do 50 tysięcy mieszkańców – oraz miasta, w których odbywają się festiwale kulturalne i rocznicowe wydarzenia upamiętniające.

Widzowie obejrzeć mogą interaktywną mapę, przygotowaną specjalnie dla odwiedzanej miejscowości, która wskazuje lokalne miejsca, których historia związana jest z Żydami. Dotyczy to zarówno instytucji życia społecznego czy miejsc kultu, jak i zakładów usługowych, sklepów czy przedsiębiorstw, aż po miejsca martyrologii i powojennego upamiętnienia. Wydarzenie zawiera też część interaktywną, czyli możliwość obejrzenia prawdziwych judaik, czyli przedmiotów należących do Żydów (przyp. red.) oraz naukę pisania swojego imienia po hebrajsku.

Tego typu inicjatywa ma przybliżyć mieszkańcom całej Polski historię obecności Żydów na ziemiach polskich, ich kultury, asymilacji i pokazać, że nasz kraj był kiedyś znacznie bardziej multikulturowy niż dziś. I ta kultura wniosła do naszego współczesnego życia znacznie więcej, niż myślimy.

Program:

5.07

8:00-11:00 i 15:00-19:00 – wystawa „Muzeum na kółkach” POLIN – Rynek
13:00 – projekcja filmu „Dowód tożsamości” Mikołaja Grynberga i rozmowa z reżyserem (Kino „Sokół”)
godz. 18:00 – prelekcja Anny Sadło-Ostafin dot. judaików z Muzeum Regionalnego w Trzebini (Muzeum Regionalne, ul. Grunwaldzka 1)


6.07

8:00-11:00 i 15:00-19:00 – wystawa „Muzeum na kółkach” POLIN – Rynek
11:00 – spacer po mieście „Śladami trzebińskich Żydów” z dr Jolantą Piskorz (zbiórka – hol MBP, ul. Narutowicza 10A)
17:00 – wykład Sławka Pastuszki o synagogach „Słoń na ścianie synagogi” (Kino „Sokół”)

7.07

8:00-15:00 – wystawa „Muzeum na kółkach” POLIN – Rynek
16:00 – zwiedzanie cmentarza żydowskiego z przewodnikiem (ul. Słowackiego 32)
19:00 – koncert muzyki klezmerskiej zespołu Klezmorim Trio (Dwór Zieleniewskich)

(red.)

Źródło: tck.trzebinia.pl

About Author

Redakcja