KCH24.infoChrzanówAż 30 wolnych mieszkań w bloku SIM w Chrzanowie. Nabór uzupełniający w Sosnowcu

Zaledwie 36 umów przedwstępnych na najem mieszkania udało się podpisać spółce SIM Zagłębie dla planowanego bloku na osiedlu Północ w Chrzanowie. Z 66 projektowanych lokali, aż na 30 z nich nie znaleźli się chętni. Aplikować o mieszkania w ramach inwestycji można ponownie… w Sosnowcu.

Nie pomogły spotkania informacyjne „w realu” i na Facebooku – ostatecznie pozytywnej weryfikacji nie przeszła ponad połowa wniosków, które złożyły osoby potencjalnie zainteresowane najmem lokalu w planowanym budynku. Do 1 grudnia zeszłego roku, gdy kończył się nabór chętnych, złożono w sumie 76 aplikacji o mieszkanie, czyli dziesięć więcej niż zakładanych lokali w budynku. Jak ujawniono w poniedziałek, ostatecznie aż 30 mieszkań nie znalazło potencjalnych najemców.

Spółka SIM Zagłębie przekazała, że od poniedziałku 22 stycznia rozpoczął się nabór uzupełniający na 30 wolnych lokali mieszkalnych. Potrwa do 5 lutego.

Wnioski należy składać w siedzibie SIM Zagłębie Sp. z o.o. tj. ul. Wojska Polskiego 8, piętro drugie, lok. 2.21 w dni robocze, w godzinach od 9:00 do 16:00 (w poniedziałki i środy do godz. 18:00), w zamkniętej kopercie, na której powinno znajdować się imię i nazwisko wnioskodawcy wraz z adresem oraz dopisek „Nabór uzupełniający na lokal mieszkalny w Chrzanowie w ramach SIM Zagłębie”.

– czytamy w instrukcji. Warto dodać, że siedziba spółki znajduje się w Sosnowcu.

„Krakowskie” ceny odstraszyły chętnych?

Powodem fiaska pierwszego naboru i stosunkowo niewielkiego zainteresowania (w porównaniu do potrzeb mieszkaniowych w stolicy powiatu), są najpewniej dość wysokie ceny. Jak informowaliśmy w listopadzie, SIM wyliczył, że wstępnie koszt 1 m2 nowego mieszkania będzie wynosił 9 789,15 zł za m2. Wartość partycypacji to 20% tej kwoty, więc chcący zamieszkać w nowych lokalach, będą musieli jeszcze przed zasiedleniem zapłacić 1957,83 zł za każdy metr kwadratowy. Do tego muszą liczyć się z półroczną kaucją, a o prawo własności do lokalu i jego wykup będą mogli ubiegać się dopiero za 15 lat.  

Zobacz: Startuje nabór na mieszkania SIM. Prawie 10 tys. za metr

Co ważne, blisko 10 tys. zł za m2 to wstępna wartość mieszkań – tę najmujący mają poznać ostatecznie po zakończeniu budowy. Jednak na tę chwilę nadal nie został nawet rozstrzygnięty przetarg na budowę bloku. W przedłużanym tygodniami postępowaniu wzięły udział ostatecznie 3 firmy. Najdroższa oferta opiewała na kwotę ponad 38 mln 370 tys. zł. Najniższa, złożona przez katowickiego dewelopera DOM-BUD, przekroczyła 32 mln 600 tys. To więcej, niż planował wydać SIM, zakładający realizację za maksymalnie 31 mln 919 tys. Przetarg nie został jeszcze ostatecznie rozstrzygnięty, choć oferty zostały otwarte 8 grudnia.

 W ramach SIM w całej Polsce powstało 40 mieszkań

Na początku stycznia nadzorująca wszystkie SIM nowa ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że z dotychczas zapowiadanych 30 tys. mieszkań w całej Polsce w ramach SIM udało się wybudować… jeden blok liczący 40 mieszkań. Tego samego dnia odwołała całe kierownictwo Krajowego Zasobu Nieruchomości, instytucji, która jest współudziałowcem w każdej Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej. Jak ujawniła, w KZN plan wynagrodzeń został tylko w 2023 roku przekroczony o ponad 700 tys. zł.

Przypomnijmy, że mieszkania w ramach SIM planowały wybudować również Libiąż i Alwernia. W górniczej gminie, w ramach SIM Zagłębie, ma powstać 41 mieszkań. Spółka jest na etapie pozyskiwania pozwolenia na budowę. Z kolei Alwernia dołączyła do SIM Ziemi Krakowskiej. W planach jest około 50 mieszkań czynszowych.

Do żadnej ze Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych nie przystąpiła Trzebinia, która postawiła na budowę własnych mieszkań. Rok temu jedyny w powiecie nowowybudowany niekomercyjny blok zasiedliło 16 rodzin. Inwestycja na trzebińskim osiedlu Gaj kosztowała 3,5 mln zł, w tym 2,5 mln stanowiła rządowa dotacja.

(Fot. Facebook.com/ChrzanowGmina)

About Author

Redakcja