KCH24.infoChrzanówJutro startuje nabór na mieszkania SIM. Prawie 10 tys. za metr

Od poniedziałku od 7:00 w chrzanowskim Urzędzie Miejskim można składać wnioski o najem mieszkań w planowanym budynku na osiedlu Północ, który ma powstać w ramach inicjatywy SIM Zagłębie.

Nabór rusza, choć nadal nie jest znany wykonawca inwestycji, ani jej ostateczny koszt. W piątek 17 listopada termin składania ofert został po raz kolejny przedłużony – tym razem SIM na oferty czeka do wtorku 28 listopada. Czy to ostateczny termin? Nie wiadomo, bo od początku w postępowaniu wpływa wiele pytań od zainteresowanych firm, a skutkuje to publikacją wyjaśnień i zmianą dokumentacji, co oznacza również przedłużanie terminu zakończenia przetargu.

Co wiadomo na pewno
W ostatnich tygodniach zainteresowani poznali jednak znacznie więcej szczegółów naboru. Rada miejska uchwaliła kryteria z punktacją wniosków – pisaliśmy o nich na naszym portalu. Kilka dni temu GUS opublikował także dane w sprawie wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, co pozwoliło ustalić progi dochodowe. I tak, aby móc aplikować o mieszkanie, dla jednosobowego gospodarstwa domowego maksymalny średni dochód netto w 2022 roku miesięcznie mógł wynosić 6731,59 zł. Dla dwóch osób 9424,22 zł, a dla trzech 13 014,41 zł. Czterosobowa rodzina nie może przekroczyć kwoty 15 258,27 zł, a dochód na pięcioosobowe gospodarstwo miesięcznie w zeszłym roku nie mógł przekraczać 18 399,68 zł.

SIM Zagłebie podał, że wysokość czynszu wyniesie 24,48 zł za m2. Łatwo więc wyliczyć, że w najmniejszych spośród 66 projektowanych lokali, których metraż wynosi 32 m2, co miesiąc będzie trzeba płacić ponad 783 zł czynszu. Dla największych, 71-metrowych mieszkań to już 1738 zł miesięcznie. Dodatkowo kaucja wpłacana za dane mieszkanie wyniesie sześciokrotność czynszu.

Prawie 10 tysięcy za metr?
Aby wziąć udział w naborze należy zadeklarować „wkład własny” w budowę mieszkania. SIM wyliczył, że wstępnie koszt 1 m2 nowego mieszkania będzie wynosił 9 789,15 zł za m2. Wartość partycypacji to 20% tej kwoty, więc chcący zamieszkać w nowych mieszkaniach, będą musieli jeszcze przed zamieszkaniem zapłacić 1957,83 zł za każdy metr kwadratowy wybranego lokalu. Co ważne, jest to kwota prognozowana – może ona ulec zmianie zarówno „w górę” jak i „w dół”, wówczas trzeba będzie albo dopłacić, albo SIM zwróci nadpłatę. Pełna wartość inwestycji będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu, jednak ostateczne wyliczenia będą sporządzane po zakończeniu budowy.

Zarówno kwota partycypacji jak i czynszu ma być uwzględniana podczas wykupu mieszkania, którego będzie można dokonać najwcześniej 15 lat po podpisaniu umowy najmu. Jak zapowiadno na spotkaniu z mieszkańcami, nowy blok na osiedlu Północ ma zostać wybudowany w pierwszym kwartale 2025 roku.

Szczegóły naboru oraz wytyczne można znaleźć na stronie SIM Zagłębie.

Tylko jedna gmina wybudowała „własne” mieszkania
W powiecie chrzanowskim nadal brakuje przystępnych cenowo mieszkań budowanych przez gminy. Te powstały w ostatnich latach jedynie w Trzebini – w nowym bloku na osiedlu Gaj na początku tego roku zamieszkało 16 rodzin. Czynsz wynosi kilkaset złotych, nie trzeba było również partycypować w kosztach budowy lokalu.

Nowych mieszkań komunalnych od lat nie buduje się w Chrzanowie, ani Libiążu – obydwie gminy postawiły na lokale czynszowe w ramach SIM z gminnym „wkładem” w postaci działek czy budynku do adaptacji (jak w Libiążu). Częściej słychać o budowie lokali socjalnych, dla osób najbiedniejszych, często eksmitowanych z lokali komunalnych, którym gminy mają obowiązek zapewnić lokum. Plany budowy lub adaptacji tego typu lokali posiada każdy lokalny samorząd.

Kwitnie za to rynek deweloperski. Inwestycje mieszkaniowe realizowane przez prywatne podmioty pojawiły się w Chrzanowie, Trzebini i Libiążu.

(Fot. Wizualizacja budynku, który ma powstać na os. Północ w Chrzanowie – źródło: Chrzanow.pl)

About Author

Redakcja