KCH24.infoChrzanówZnamy kryteria naboru do bloku SIM w Chrzanowie. Pierwszeństwo za mieszkanie w lokalu gminy

Znamy kryteria pierwszeństwa i dodatkowej punktacji w naborze mieszkańców nowego bloku, którego budowa planowana jest przy ul. Zielonej na os. Północ w Chrzanowie. We wtorek podyskutują o nich radni.

Pierwsza od lat publiczna inwestycja mieszkaniowa w Chrzanowie realizowana będzie przez SIM Zagłębie. O tej formule pisaliśmy już kilkukrotnie na naszym portalu.

Zgodnie z ogólnopolskimi zasadami SIM-ów, nabór najemców do nowego budynku przeprowadza gmina. I to urząd będzie decydował o tym, kto spośród wnioskodawców trafi na listę przyszłych mieszkańców nowego bloku, w którym zaplanowano budowę 66 mieszkań.

Warunki pierwszeństwa za dofinansowanie

Podczas wrześniowej sesji, zaplanowanej na najbliższy wtorek, radni będą dyskutować i głosować nad projektem zasad przeprowadzenia naboru, które zaproponował burmistrz Robert Maciaszek. Sam nabór, jak informuje SIM Zagłębie, ma trwać ok. 6 tygodni. Jednak o dacie rozpoczęcia zbierania wniosków informował będzie z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem chrzanowski urząd miejski.

Zobacz również: Bilbord był i znikł, czyli jak spółka z udziałem gminy złamała uchwałę krajobrazową [TYLKO U NAS]

W uchwale zapisano, że co najmniej 4 lokale muszą zostać przeznaczone dla osób starszych – to wymóg otrzymanego finansowego wsparcia od Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Aby wniosek był rozpatrywany, trzeba będzie spełniać również kryterium dochodowe. Wstępny kalkulator oraz zasady obliczania dochodu można już znaleźć na stronie SIM Zagłębie.

Zgodnie z umową z BGK pierwszeństwo najmu otrzymają osoby, które już mieszkają w lokalach komunalnych gminy, i zadeklarują ich opuszczenie do miesiąca po zawarciu umowy najmu.

Dodatkowe kryteria gminy

Podczas oceny formalnej wniosków, urząd chce dodatkowo punktować m.in.:

  • rodziny w których jest co najmniej jedno dziecko do 18 r.ż. (dodatkowe 5 pkt.)
  • fakt nieposiadania przez żadnego członka gospodarstwa domowego tytułu własności do innego mieszkania lub domu (dodatkowe 3 pkt.)
  • posiadanie tzw. książeczki mieszkaniowej sprzed 1990 r. (dodatkowy 1 pkt)
  • bycie osobą, która na dzień złożenia wniosku, przekroczyła 60. rok życia (dodatkowy 1 pkt)
  • posiadanie przez członka gospodarstwa domowego orzeczenia o niepełnosprawności (dodatkowy 1 pkt)

Aby zostać najemcą mieszkania w nowym bloku, trzeba będzie zapłacić 20% kosztów budowy lokalu mieszkalnego i zapłacić kaucję. Umowa najmu zawierana będzie na co najmniej 5, a maksymalnie na 30 lat. Po minimum 15 latach najmu  będzie można wykupić lokal na własność.

Rozpoczęcie prac budowlanych przy ul. Zielonej planowane jest jeszcze w tym roku. Na razie nie został ujawniony termin naboru najemców.

(Fot. UM w Chrzanowie)

About Author

Redakcja