KCH24.infoChrzanówBiwak w chrzanowskich lasach? Można legalnie

To prawdziwa gratka dla wszystkich entuzjastów natury i pasjonatów noclegów na łonie przyrody. Nadleśnictwo Chrzanów to idealne miejsce dla osób pragnących spędzić noc w otoczeniu piękna natury – i to legalnie.

Po co przepłacać za nocleg w hotelu, jak można za darmo w lesie? To oczywiście pytanie do miłośników natury i nie mających obaw o nocowanie na jej łonie. Na terenie chrzanowskich lasów można urządzić biwak legalnie – w wyznaczonych strefach.

– Nadleśnictwo Chrzanów przystąpiło do programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym pomysł przekształcił się w stały program pn. „Zanocuj w lesie”

– zachęcał Łukasz Cieślik z Nadleśnictwa Chrzanów.

Leśnicy radzą, by przed wyruszeniem na wyprawę, warto zapoznać się z kilkoma istotnymi informacjami. Przede wszystkim z regulaminem korzystania z obszaru jest dostępny w sekcji „Materiały do pobrania” na stronie internetowej.

– Chcemy, aby wszyscy odwiedzający przestrzegali zasad obowiązujących na terenie lasu, dbając o bezpieczeństwo siebie i otaczającej przyrody

– podkreślają pracownicy lasów.

Warto pamiętać, że na udostępnionych obszarach nie ma możliwości rozpalenia ogniska. Jednakże zgodnie z regulaminem, można korzystać z kuchenek gazowych.

– Chcemy, aby wszyscy odwiedzający przestrzegali zasad obowiązujących na terenie lasu, dbając o bezpieczeństwo siebie i otaczającej przyrody pod odpowiednimi warunkami.

– mówi przedstawiciel Nadleśnictwa.

Należy również pamiętać, że niektóre tereny na wyznaczonych obszarach mogą być czasowo objęte pracami gospodarczymi. W takich przypadkach obowiązuje zakaz wstępu.

Jeśli planowany nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub spędzić czas na łonie natury chce grupa większa niż 9 osób, konieczne będzie wypełnienie formularza zgłoszenia noclegów i uzyskanie zgody nadleśnictwa. Procedura zgłoszenia jest prosta – formularz dostępny jest do pobrania na stronie internetowej, a wypełniony należy przesłać na adres e-mail: chrzanow@katowice.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Należy czekać na potwierdzenie.

Szczegółowe informacje oraz mapy dostępne są tutaj.

Fot. gov.pl

About Author

Redakcja