18 lutego 1943 to jedna z dat wiążących się z tragicznym końcem wielokulturowej historii naszego regionu. Muzeum w Chrzanowie im. I. i M. Mazarakich zaprasza do upamiętnienia 81. rocznicy likwidacji chrzanowskiego getta. Obchody wyznaczono na 16 lutego.
Niedawno, bo 27 stycznia w Oświęcimiu miały miejsce obchody 79. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu Auschwitz. W naszej lokalnej historii również widnieje kilka znamiennych dat upamiętniających gehennę związaną z Holocaustem. Jedną z nich jest 18 lutego 1943 roku – dzień likwidacji getta chrzanowskiego.
Getto obejmowało rejon dzisiejszych ulic: Kadłubka, Krzyskiej, Garncarskiej, część Krakowskiej, Luszowickiej, Balińskiej i Berka Joselewicza. Utworzono je w listopadzie 1941 roku. Do zamieszkania wydzielonej dzielnicy zmuszono nie tylko chrzanowskich Żydów, ale również tych z okolicznych miast i miasteczek. Ich obowiązkiem była nieodpłatna praca na rzecz Niemców, w radykalny sposób ograniczono racje żywieniowe, urządzano publiczne egzekucje, karząc w ten sposób za najmniejszy przejaw nieposłuszeństwa, jak np. nielegalny wypiek chleba.
Od samego początku mieszkańcy chrzanowskiego getta byli wywożeni do niemieckich nazistowskich obozów przymusowej pracy i do obozu koncentracyjnego Auschwitz. 18 lutego 1943 roku naziści zdecydowali o ostatecznej likwidacji getta. Do obozów śmierci, w większości do Auschwitz – Birkenau, trafili pozostający dotąd przy życiu Żydzi.
Muzeum w Chrzanowie im. I. i M. Mazarakich upamiętni 81. rocznicę likwidacji chrzanowskiego getta 16 lutego. O godz. 11:00 w Budynku Głównym Muzeum będzie miał miejsce wykład, z kolei o 12:00 odbędzie się spotkanie przy tablicy pod MOKSiR Chrzanów.
(fot. muzeum.chrzanow.pl)