Choć wybory parlamentarne odbędą się dopiero na jesień, w każdej partii od kilku miesięcy trwa budowanie list wyborczych. Przyglądamy się giełdzie nazwisk lokalnych polityków, którzy najczęściej pojawiają się w kuluarowych rozmowach jako potencjalni kandydaci do parlamentu.
Prawo i Sprawiedliwość – Kozik i wojewoda?
W gronie partii rządzącej trwa zaciekła rywalizacja o miejsca na listach wyborczych. Nie zapadła jeszcze żadna ostateczna decyzja, a to za sprawą wojny wewnątrzpartyjnych frakcji. Do niedawna wydawało się, że listę PiS w naszym okręgu będzie otwierał Łukasz Kmita – wojewoda małopolski pochodzący z Olkusza (powiat olkuski nie znajduje się w chrzanowskim okręgu wyborczym). To polityk dobrze zorientowany i rozpoznawalny w gminach naszego powiatu.
Jednak dzisiaj Kmita wymieniany jest jako najpoważniejszy kandydat na marszałka Małopolski w miejsce Witolda Kozłowskiego, o którego przyspieszonym odejściu ze stanowiska mówi się w kuluarach od kilku miesięcy. Decyzja o odwołaniu obecnego marszałka zaraz po zakończeniu Igrzysk Europejskich wydaje się na tę chwilę przesądzona, po kolejnej kompromitacji Kozłowskiego związanej ze sprawą „ochroniarza ukrytego w szafie” i ucieczce do toalety przed pytaniami dziennikarzy, którą zobaczyło kilka milionów widzów ogólnopolskich programów informacyjnych. Jeśli to Kmita zastąpi Kozłowskiego na czele zarządu województwa, wówczas na pewno nie wystartuje on do parlamentu. Jeśli jednak przegra walkę z frakcją Beaty Szydło i następcą Kozłowskiego zostanie obecny wicemarszałek Łukasz Smółka, wówczas wojewoda może wrócić do gry o „jedynkę” na liście, lub – co również pojawia się w rozmowach z działaczami PiS – zająć ostatnie miejsce na liście, które uważane jest za potencjalnie „biorące mandat”.
Pewny swojej pozycji w pierwszej piątce kandydatów może być jedyny w tej kadencji poseł z powiatu chrzanowskiego, czyli Krzysztof Kozik, jednak prawdopodobnie tak jak i 4 lata temu nie znajdzie się on w pierwszej trójce na liście PiS-u i będzie musiał zadowolić się pozycją „poza podium”.
Koalicja Obywatelska – wicestarosta i kandydatka z Trzebini?
Na liście Koalicji Obywatelskiej czołowe miejsca mają przypaść obecnym posłom: Dorocie Niedzieli i Markowi Sowie, byłemu marszałkowi Małopolski. Dopiero za nimi ma znaleźć się kandydat z powiatu chrzanowskiego – Bartłomiej Gębala z Libiąża, który od 2018 roku jest chrzanowskim wicestarostą.
Zaskoczeniem może wydawać się prawdopodobna kandydatura Marzeny Jewuły, byłej przewodniczącej osiedla Centrum w Trzebini. Pracująca w chrzanowskim Urzędzie Miejskim Jewuła ma w ten sposób rozpocząć „budowanie nazwiska” przed wyborami samorządowymi planowanymi na wiosnę przyszłego roku. Wówczas, jak nieoficjalnie mówią działacze struktur powiatowej Platformy, to ona ma być reprezentantką partii Tuska i lokalnych komitetów sprzyjających Koalicji Obywatelskiej, w wyborach na burmistrza Trzebini w 2024 roku.
Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe – burmistrz Chrzanowa?
Po ogłoszeniu zawarcia koalicji wyborczej partii Szymona Hołowni z Ludowcami, niemal pewna wydaje się kandydatura burmistrza Chrzanowa Roberta Maciaszka jako lidera koalicyjnej listy w naszym okręgu. W ostatnich miesiącach, gdy było już wiadomo, że obie partie „mają się ku sobie”, o „jedynkę” walczył również popularny burmistrz Kęt Krzysztof Klęczar (PSL), a także wieloletni burmistrz Andrychowa Tomasz Żak. Najświeższe ustalenia, o których mówi się w gronie działaczy obydwu partii, wskazują, że koalicyjną listę Polski 2050-PSL w naszym okręgu otworzy Robert Maciaszek, z kolei Krzysztof Klęczar ma być wspólnym kandydatem na senatora w ramach „paktu senackiego” opozycji. Zmierzy się on z aktualnym senatorem PiS Andrzejem Pająkiem z powiatu suskiego.
Wspólną listę Hołowni i PSL-u ma według naszych informatorów wesprzeć również reprezentant Alwerni, Sławomir Kurnik, który pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej i koordynuje alwerniańskie struktury Polski 2050. Jego nazwisko pada często w kontekście kandydatury na burmistrza Alwerni, więc start działacza Polski 2050 może być także formą „promocji” nazwiska przed starciem w wyborach samorządowych.
Konfederacja – Krawczyk na dwójce
W ramach Konfederacji, środowiska zrzeszającego m.in. korwinistów i narodowców, w naszym okręgu dwa pierwsze miejsca mają zająć ci sami kandydaci, którzy ubiegali się już o mandat poselski w 2019 roku. Listę ma otwierać lider lokalnego oddziału Ruchu Narodowego Bartosz Wilczyński, a z drugiego miejsca o sejm ma powalczyć Emil Krawczyk z Trzebini, który szefuje lokalnym strukturom partii Wolność (d. KORWIN). To efekt ogólnopolskiego podziału „jedynek” pomiędzy poszczególne środowiska tworzące Konfederację.
Lewica – Korczyński i Brożek?
Niewiele w kuluarach mówi się o przygotowaniach lokalnych struktur Lewicy do startu w wyborach parlamentarnych. „Naturalnymi” kandydatami wydają się: Włodzimierz Korczyński, obecnie przewodniczący Rady Powiatu Chrzanowskiego, a także kojarzony z Lewicą, znany radny z Chrzanowa Tomasz Brożek. Czy jednak ostatecznie to oni znajdą się na listach Lewicy, okaże się za kilka miesięcy.
Spośród znanych lokalnych nazwisk, na pewno na start do parlamentu nie zdecyduje się burmistrz Libiąża Jacek Latko. Walkę o poselski mandat wykluczył publicznie, podczas jednej z ostatnich sesji rady miasta, burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk. Nic nie wskazuje również, aby o mandaty poselskie chcieli ubiegać się burmistrzyni Alwerni – Beata Nadzieja-Szpila, a także wójt Babic Radosław Warzecha. Również ze względu na planowany start z wysokiego miejsca na liście KO Bartłomieja Gębali z Libiąża, mało możliwa wydaje się chęć ponownego startu do sejmu Tadeusza Arkita, wieloletniego burmistrza górniczego miasta i posła dwóch kadencji.
O tym jak dzisiejsza kuluarowa „giełda nazwisk” przełoży się na ostateczny kształt list wyborczych dowiemy się zapewne już w wakacje. Póki co, wszelkie kulaurowe informacje dotyczą „kandydatów na kandydatów na posłów”, a decyzje o tym, kto z powiatu chrzanowskiego powalczy o mandat na Wiejskiej ostatecznie zapadną w Warszawie, na poziomie kierownictwa każdej partii.
Wybory parlamentarne odbędą się prawdopodobnie 15 października 2023 roku.
—
Warto wiedzieć: mieszkańcy powiatu chrzanowskiego głosują na posłów w okręgu nr 12, formalnie nazywanym Kraków II, jednak zwyczajowo „okręgiem chrzanowskim”. Poza naszym powiatem w skład okręgu wchodzą także powiaty: oświęcimski, myślenicki, wadowicki i suski. Analogicznie wygląda okręg w którym głosujemy na senatora – również składa się z 5 powiatów.
W okręgu chrzanowskim wybiera się 8 posłów. W tej kadencji 6 posłów reprezentuje barwy Prawa i Sprawiedliwości, a 2 Koalicji Obywatelskiej. Senatorem, wybeiranym w wyborach jednomandatowych, jest Andrzej Pająk z PiS.
(Red.)