KCH24.infoChrzanówSzczęśliwy finał batalii rodziców. W SP nr 1 ruszyła budowa windy

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 z oddziałami integracyjnymi w Chrzanowie, którzy mają problemy z poruszaniem się, w końcu doczekają się windy. Na początku wakacji ruszyła jej budowa wraz z przebudową łazienki dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Prace remontowe mają zakończyć się pod koniec przyszłego roku. Winda powstanie dużo wcześniej.

To finał wieloletniej batalii rodziców o dostosowanie budynku przy ul. Zielonej do potrzeb przeniesionej tam kilka lat temu podstawówki. Funkcjonujące w szkole dwa schodołazy nie są w stanie zapewnić niepełnosprawnym dzieciom możliwie odpowiedniego komfortu. Są wolne, często się psują, poza tym ich obsługa wymaga zaangażowania nauczycieli. Organizacja zajęć wyłącznie w jednej sali nie jest możliwa, dzieci muszą przemieszczać się do pracowni komputerowej, do sali gimnastycznej na zajęcia rehabilitacyjne. Poza tym niemożność podążania za rówieśnikami jest niewątpliwie frustrująca i zdecydowanie nie sprzyja rozwojowi społecznemu. Dlatego montaż windy wydaje się oczywistą i niezbędną inwestycją w szkole, w której funkcjonują oddziały integracyjne.

Po dwóch nieudanych przetargach organizowanych w 2022 roku, dopiero w tym roku udało się w końcu wyłonić wykonawcę inwestycji. Jest nim firma ARTMED Sp. z o.o. z Tomaszowa Mazowieckiego. W pierwszej kolejności podjęto prace związane z budową szybu i montażem windy. Później ma nastąpić przebudowa łazienki, a w 2024 roku  zostaną wykonane prace zmierzające do dostosowania budynku do obowiązujących przepisów, w tym przeciwpożarowych.

Całkowita wartość inwestycji wynosi 1 228 946,09 zł, z czego dofinansowanie pozyskane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w dyspozycji Województwa Małopolskiego na realizację działań w 2023 roku stanowi 198 320,44 zł.

(Fot. Facebook SP nr 1 w Chrzanowie)

About Author

Redakcja