W tym roku nazwy zyskały dwa ronda w Chrzanowie. Jedno, nowopowstałe, przy wiadukcie kolejowym na ul. Krakowskiej nazwano Rondem Krakowskim. Z kolei istniejące już od kilku lat skrzyżowanie o ruchu okrężnym w pobliżu restauracji McDonald’s to Rondo Solidarności.
Decyzje zapadły kilka miesięcy temu. Mieszkańcy z rady osiedla postulowali, aby rondo na ul. Krakowskiej nazwać „Rondem Śródmieście”, jednak gminny zespół ds. nazewnictwa ulic i placów negatywnie odniósł się do tego pomysłu, rekomendując nazwę „Krakowskie”. Radni tak właśnie nazwali skrzyżowanie ul. Zielonej, 3 Maja i Krakowskiej.
Nazwę Solidarności nadano turbinowemu rondu łączącemu ul. Trzebińską i Europejską. Jak podkreślano, chodzi nie tyle o nazwę dziś zaangażowanego politycznie związku zawodowego, ale przede wszystkim o uczczenie ruchu społecznego z lat 80 XX wieku, a także samo słowo, którego znaczenie niesie w języku polskim pozytywne skojarzenia.
Historycznie, lokalnie, ale bez praw kobiet
Historycznych akcentów nie brakuje również w nazwach innych rond. Największe w Chrzanowie, łączące ul. Śląską, Oświęcimską i Skorupki od kilkunastu lat nosi nazwę Ronda 4 czerwca 1989 r. Jadąc dalej ul. Oświęcimską przejedziemy przez Rondo im. Rotmistrza Pileckiego. Z kolei na chrzanowskiej Północy, przy wiadukcie kolejowym (ul. Zielona i Mieszka I) przejeżdżamy przez Rondo Ofiar Faszyzmu.
W nowych nazwach rond pojawiają się także akcenty lokalne. Rondo Fablokowców to skrzyżowanie o ruchu okrężnym ul. Kamieńskiego i Wodzińskiej. W zeszłym roku kontrowersje wywołało nazwanie wielowlotowego skrzyżowania ulic 3 Maja i 29 Listopada. W 2021 roku radny Tomasz Brożek wraz z grupą mieszkańców zbierał podpisy pod propozycją nazwania tego miejsca „Rondem im. Praw Kobiet”. Pomimo dużego poparcia społecznego, zespół ds. nazewnictwa sceptycznie podszedł do tego pomysłu. W czerwcu zeszłego roku, radni, po rekomendacji członków zespołu, nazwali ostatecznie to skrzyżowanie Rondem Kościeleckim.
Tymczasem rondo znajdujące się w pobliżu osiedla Kościelec, czyli skrzyżowanie ul. Topolowej, Szpitalnej i Parkowej pozostaje bez nazwy. Kilka innych rond w Chrzanowie również pozostaje nienazwanych, a mieszkańcy najczęściej używają do określenia lokalizacji ulic, które krzyżują się w danym miejscu.
(Fot. Google Maps)