Inspekcja Handlowa opublikowała wyniki badań jakości paliw, których dokonała w poprzednim roku oraz w okresie od 6 stycznia do 28 lutego br. W 2022 roku inspektorzy zakwestionowali mniej niż 1,5% próbek w skali kraju. Sprawdziliśmy, które stacje w powiecie chrzanowskim skontrolowano i jak wypadły ich wyniki.
UOKiK informuje, że działająca w jego strukturach Inspekcja Handlowa w 2022 roku zbadała jakość benzyny bezołowiowej, oleju napędowego, gazu skroplonego (LPG) oraz lekkiego oleju opałowego oferowanych na stacjach paliw, u hurtowników, w magazynach i u producentów.
Najlepiej benzyna, najgorzej LPG
Do badań w 2022 roku pobrano 1598 próbek paliw ciekłych (833 próbki benzyn i 765 oleju napędowego), 317 próbek LPG i 1 próbkę lekkiego oleju opałowego. Podczas testów 21 próbek paliw ciekłych (19 oleju napędowego, 2 benzyny) nie spełniało wymogów, co stanowi 1,34% zbadanych. Gorzej wypadł gaz skroplony LPG – tu „testy” oblało 10 próbek, co daje 3,15% zbadanych. Jedna z przekraczających norm próbek pobrana została w Małopolsce – na krakowskiej stacji paliw. Całościowo wyniki badań gazu są nieco gorsze niż w 2021 roku, a wyniki benzyny i oleju napędowego lepsze niż rok temu.
Jak zauważa stojący na czele UOKiK Tomasz Chróstny, w ostatnich latach widać wyraźną poprawę, a stały monitoring przynosi efekty: – W czasie pierwszej kontroli w 2003 r. aż 30% badanych próbek nie spełniało wymogów. W kolejnych latach liczba nieprawidłowości spadała. W 2022 r. zakwestionowaliśmy mniej niż 1,5% próbek.
W powiecie wszystkie próbki na piątkę
Jak wynika z mapy opublikowanej przez UOKiK, w 2022 roku Inspekcja Handlowa w powiecie chrzanowskim sprawdziła jakość w 5 punktach – 4 stacjach paliw i jednej hurtowni. W czterech lokalizacjach pobrano próbki oleju napędowego (stacje benzynowe w Chrzanowie: PKN Orlen na Podwalu, Shell na Trzebińskiej i stacja Intermarche w Libiążu oraz hurtownia paliw PKN Orlen przy ul. Fabrycznej w Trzebini). Z kolei próbkę benzynę 95-oktanowej pobrano ze stacji Transgór w Trzebini. We wszystkich pięciu lokalizacjach pobrane próbki spełniały normy.
Co ciekawe, ponowną kontrolę jakości oleju napędowego Inspekcja Handlowa przeprowadziła w lutym tego roku w hurtowni przy ul. Fabrycznej w Trzebini. I tym razem próbki spełniały wszystkie normy.
Badają próbki przez cały rok
Inspekcja Handlowa typuje punkty, w których bada jakość próbek, na podstawie losowania oraz informacji i sygnałów, a także poprzednich wyników kontroli. – Kontrolujemy paliwa dostępne na stacjach przez cały rok. Celem naszych działań jest poprawa ich jakości, a przede wszystkim bezpieczeństwo konsumentów i przedsiębiorców. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do skorzystania z wyników kontroli. Są ogólnodostępne i na bieżąco aktualizowane na mapie paliw dostępnej na uokik.gov.pl – zachęca Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
W komunikacie Urząd informuje również, w jaki sposób zgłaszać nieprawidłowości. – Jeśli konsument uważa, że paliwo złej jakości uszkodziło silnik jego pojazdu, może złożyć reklamację u właściciela stacji. Podejrzenie nieprawidłowości na danej stacji należy zgłosić Inspekcji Handlowej, a przypuszczenie, że licznik dystrybutora na stacji wskazuje nieprawidłowo ilość tankowanego paliwa – Głównemu Urzędowi Miar – czytamy na stronie UOKIK.
A jakie są Wasze doświadczenia z jakością paliw? Mieliście kiedyś kłopoty z silnikiem samochodu po zatankowaniu?
Źródło: UOKiK, oprac. red.
Mapy z wynikami badań jakości paliw w poszczególnych latach sprawdzisz na stronie UOKiK.