KCH24.infoEko & GospodarkaCzytelnicy jednoznacznie o zakazie handlu. Czy po wyborach powrócą niedziele handlowe? [WYNIKI SONDY]

Zakaz handlu w niedzielę to temat, który wraca przy okazji nadchodzących wyborów. Zapytaliśmy naszych czytelników, czy są za jego utrzymaniem, czy też wolą powrotu stanu sprzed 2018 roku. Wyniki nie wydają się zaskakujące.

Zakaz handlu wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości w 2018 roku. takie posunięcie miało być remedium na upadające małe, lokalne sklepy, wypierane przez zagraniczne markety. Dość szybko okazało się, że zakaz uderza jednak bardziej w przedsiębiorców niż wielkie koncerny handlowe. W naszej ankiecie zapytaliśmy, co sądzicie o zniesieniu handlu w niedzielę. Okazuje się, że zdecydowana większość z was (39 proc.) chciałaby przywrócenia handlowych niedziel. Podobna liczba głosów (35 proc.) wybrała rozwiązanie „tak, ale pod warunkiem zapewnienia pracownikom co najmniej dwóch wolnych niedziel w miesiącu„. Za utrzymaniem obecnego stanu rzeczy zagłosowało blisko 14 proc. ankietowanych. Zaostrzenia chce zaledwie 8 proc., a 3,5 proc. głosujących nie ma na ten temat zdania.

Co sądzą o zakazie partie polityczne?

Już niebawem będziemy mieli okazję wybrać, w czyje ręce oddamy władzę w naszym kraju, warto więc przyjrzeć się, co na ten temat mają do powiedzenia poszczególne ugrupowania. Wariant bez radykalnych rozwiązań, wybiera Trzecia Droga, czyli koalicja PSL i Polski 2050 Szymona Hołowni. Ubiegający się po raz pierwszy o mandat poselski, lider Polski 2050 proponuje optymalizację: dwie niedziele handlowe w miesiącu.

twitter.com/Szymon Hołownia

Koalicja Obywatelska idzie o krok dalej. W swoim programie wyborczym proponuje całkowite zniesienie zakazu handlu w niedziele, przy założeniu, że pracownik będzie mieć prawo do dwóch wolnych weekendów w miesiącu, a za pracę w dni wolne otrzyma podwójne wynagrodzenie.

100konkretow.pl/wszystkiekonkrety

Ostatnia z demokratycznych partii opozycyjnych, czyli komitet Lewicy nie ma jasnego stanowiska w sprawie samego zakazu handlu w niedzielę, ale w swoim programie postuluje aż 2,5 raza wyższe wynagrodzenia dla pracownika za pracę w niedziele i święta.

klub-lewica.org/program

Najbardziej radykalna prawicowa partia opozycyjna, czyli Konfederacja nie wie, czy chce zakazu handlu w niedzielę, czy też nie. W wywiadzie dla Pulsu Biznesu lider konfederatów, Sławomir Mentzen odpowiada wymijająco, twierdząc że ustawa jest absurdalna, bo premiuje jeden rodzaj sklepów i walczy z innym typem sklepów.

(Fot. Freepik.com)

About Author

Redakcja