30 tysięcy ton estrów drugiej generacji oraz 7 tysięcy ton gliceryny technicznej ma być rocznie produkowanych w trzebińskiej rafinerii. Dzisiaj Orlen Południe oficjalnie ogłosił rozpoczęcie eksploatacji w nowej instalacji.
Do produkcji wykorzystywane będzie 30 tys. ton surowca w postaci olejów posmażalniczych i tłuszczów zwierzęcych. Wszystko z odpadów spożywczych.
Jak poinformowały służby medialne Orlenu, estry drugiej generacji produkowane w Trzebini zostaną wykorzystane jako dodatek do oleju napędowego. Gliceryna techniczna, powstająca przy okazji produkcji estrów, będzie mogła być wykorzystywana w trzebińskiej rafinerii do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. Glikol propylenowy jest bezpiecznym dla środowiska produktem, wykorzystywanym w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym oraz w medycynie – instalacja do jego wytwarzania działa od kilkunastu miesięcy.
Budowa instalacji do produkcji i destylacji UCO FAME rozpoczęła się w listopadzie 2021 roku. Generalnym wykonawcą była polska firma inżynierska AB Industry. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ok. 127,5 mln zł.
To nie jedyna inwestycja Orlenu Południe w ostatnim czasie. Kilka dni temu informowaliśmy o tłoczni z której olej trafi do Trzebini.
(Fot. Prezes Orlenu Daniel Obajtek podczas środowej uroczystości w Trzebini, źródło: Facebook.com/GrupaORLEN)