KCH24.infoEko & GospodarkaOlej rzepakowy z Mazur trafi do Trzebini. Orlen buduje tłocznię

Prezes Orlenu ogłosił budowę tłoczni oleju rzepakowego w Kętrzynie (woj. warmińsko-mazurskie). Koszt tej inwestycji to 850 mln złotych. Olej z Mazur ma trafiać do trzebińskiej rafinerii i posłuży do produkcji biopaliw.

Inwestycja w Kętrzynie będzie realizowana przez Orlen Południe, w skład którego wchodzi m.in. rafineria w Trzebini. Budowa tłoczni rozpocznie się w pierwszej połowie 2024 roku, a jej zakończenie planowane jest do połowy 2026 roku.

– Zakład będzie przerabiał 500 tysięcy ton rzepaku rocznie, co oznacza, że będzie w stanie zagospodarować aż 1/7 krajowej produkcji tego surowca

– mówił na konferencji prasowej prezes Orlenu, Daniel Obajtek. Przekazał również, że głównym odbiorcą wyprodukowanego oleju będzie trzebińska rafineria Orlenu Południe.

Dziś zakład produkuje ok. 300 tysięcy ton biodiesla i jest w trakcie przekształcania w nowoczesną biorafinerię. W 2021 r. w Trzebini spółka uruchomiła pierwszą w Polsce i największą w Europie instalację do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. Orlen Południe zainwestował również w pilotażową instalację do produkcji kwasu mlekowego wytwarzanego przy użyciu mikroorganizmów. Ponadto w czerwcu 2022 r. w Trzebini uruchomiony został pierwszy hub wodorowy w Polsce, z którego realizowane są dostawy paliwa wodorowego do tankowania autobusów krakowskiej komunikacji miejskiej.

Na początku roku władze Orlenu zapowiadały, że już od 1 stycznia 2024 w sprzedaży na stacjach paliw tej sieci pojawi się benzyna 95 E10 o udziale biokomponentów podwyższonym do 10 proc. zmieszana z etanolem produkowanym z biomasy – z buraków, kukurydzy lub pszenicy czy rzepaku.

(Fot. Pixabay)

About Author

Redakcja