KCH24.infoLibiążFałszywy policjant oszukał seniorkę na 55 tys. Pieniądze wystawiła przed drzwi

Libiąscy kryminalni zatrzymali 41-latka, który dwukrotnie odebrał pieniądze od tej samej seniorki, oszukanej metodą „na policjanta”. Kobieta wystawiła przed dom pieniądze w kwocie około 55 tys. zł.

W środę 9 sierpnia na telefon stacjonarny 83-latki z Libiąża zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Fałszywy munudrowy poinformował seniorkę, że jej wnuk spowodował wypadek drogowy i aby uniknąć więzienia musi ktoś za wnuczka wpłacić pieniądze. Następnie słuchawkę telefonu oszust przekazał innemu mężczyźnie podającemu się za wnuczka, który szlochając prosił o przekazanie środków.  Roztrzęsiona seniorka, nie rozłączając się z oszustami, postępowała zgodnie z ich poleceniami. Spakowała znalezione w domu pieniądze i wystawiła je przed drzwi. Uzyskała informację zwrotną, że zgłosi się po nie kurier. Pieniądze zostały zabrane przez mężczyznę sprzed drzwi wejściowych domu.

To jednak oszustowi nie wystarczyło. Po chwili zadzwonił ponownie, tym razem informując, że kobieta, którą rzekomo potrącił jej wnuk, zmarła i potrzebna jest większa kwota pieniędzy. Niczego nie podejrzewająca kobieta poszukała w domu kolejnej kwoty i podobnie jak za pierwszym razem, wystawiła je w pudełku przed drzwi. Ten sam kurier przyjechał przed dom i zabrał pieniądze.

Gdy po godz. 15:00, do domu seniorki przyjechał wnuk, babcia zaczęła go o wszystko wypytywać. Mężczyzna szybko zorientował się, że padła ona ofiarą oszustwa. Natychmiast wykręcił numer alarmowy 112 i poinformował o zaistniałym zdarzeniu. Do działania bezzwłocznie przystąpili libiąscy kryminalni. Ich działania skutkowały ustaleniem, jeszcze tego samego dnia, samochodu i zatrzymaniem mężczyzny, który odebrał pieniądze od seniorki.

 Zatrzymanym okazał się być 41-letni mieszkaniec powiatu chrzanowskiego, który został doprowadzony do chrzanowskiej komendy. 11 sierpnia br. mężczyzna w Prokuraturze Rejonowej w Chrzanowie usłyszał zarzut oszustwa za co grozi mu kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Policja apeluje o szczególną czujność i jednocześnie podkreśla:

Policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! NIGDY też nie proszą o przekazywanie pieniędzy nieznanym osobom.

Warto przypomnieć o tym naszym bliskim seniorom.

(Źródło: Małopolska Policja, oprac. red.)
Fot. Pixabay

About Author

Redakcja