Od 55 lat oddają to, co mają najcenniejszego, by ratować zdrowie i życie ludzi, których nigdy nie poznają. Klub Honorowych Dawców Krwi przy ZG Janina obchodził swój jubileusz.
Krwi nie da się wyprodukować laboratoryjnie. Można się tym bezcennym darem jedynie podzielić. Dlatego krwiodawstwo jest bardzo ważne w Polsce. Duże zapotrzebowanie na krew wynika z rozwoju medycyny i stosowania nowoczesnych metod leczenia. Dotyczy to głównie transplantologii (przeszczepianie narządów), onkologii, hematologii i chirurgii sercowo-naczyniowej. Tylko w ciągu jednego roku w Polsce wykonuje się ok. 1,7 mln transfuzji krwi, które ratują życie i zdrowie ludzkie.
Tym bardziej cieszy postawa libiąskich krwiodawców. Członkowie Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu, świętowali jubileusz 55-lecia, który był okazją nie tylko do podziękowań, ale i odznaczeń. Począwszy od 1968 roku, czyli rozpoczęcia działalności, libiąscy krwiodawcy oddali 4590 litrów krwi, ratując życie i zdrowie wielu osób.
– Nasz cel jest jeden: pomagać chorym i potrzebującym. Krew to najcenniejszy dar. Nie ma innego leku, którym można ją zastąpić. Dlatego nasza misja jest tak ważna
– podkreślał prezes Czesław Toporek, który kieruje klubem od 2010 r.
Libiąski jubileusz był okazją do wręczenia najwyższych odznaczeń.
Od Prezydenta Rzeczypospolitej:
ZŁOTY KRZYŻ ZASŁUGI – Dawid Pidło
BRĄZOWY KRZYŻ ZASŁUGI – Bogdan Lis
ZASŁUŻONY DLA ZDROWIA NARODU:
– Barbara Waligóra,
– Krzysztof Rak,
– Bogdan Tomaszewski
ZASŁUŻONY HONOROWY DAWCA KRWI 1 STOPNIA:
– Norbert Wszołek,
– Norbert Pidło
ZASŁUŻONY HDK 2 STOPNIA:
– Sylwia Pidło,
– Agnieszka Dziedzic-Kozik,
– Mateusz Kubacki
ZASŁUŻONY HDK 3 STOPNIA:
– Małgorzata Bachowska,
– Zofia Kasprzyk,
– Kasia Tekielak,
– Tomasz Tekielak
Krwiodawcy wręczyli też oficjalne podziękowania za wspieranie Stowarzyszenia. Otrzymali je: burmistrz Libiąża Jacek Latko, zastępca burmistrza Hubert Szumniak, prezes zarządu Tauron Wydobycie Jacek Pytel, wiceprezes Tauron Wydobycie Roman Gąska, dyrektor techniczny ZG Janina Wojciech Kamiński, dyrektor ds. pracy ZG Janina Marcin Nastawny oraz Zdzisława Gałuszka.
– Trudno wyrazić słowami, jak bardzo jestem wdzięczny za to, co robicie. Dlatego powiem prosto z serca, także w imieniu mieszkańców gminy Libiąż, że bardzo wam dziękuję. Dziękuję, że jesteście. Że ratujecie nasze zdrowie i życie. Niech zawsze dopisuje Wam zdrowie, a dobro, które dajecie innym, wraca do Was po wielokroć
– mówił burmistrz Libiąża Jacek Latko.
Zobacz również: Znika Tauron Wydobycie. Dalsze zmiany w górniczym koncernie
Warto dodać, że krew oddawać trzeba nieustannie, gdyż zawsze jest potrzebna, by ratować ludzkie życie. Krwiodawstwo w Polsce jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Każda osoba, która chociaż raz oddała krew lub jej składniki, otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi. Krew pobierana jest od pełnoletnich, zdrowych osób, które zadeklarują swoją dobrą wolę.
Krew pobierana jest w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) i Oddziałach Terenowych. Centra te dzięki życzliwości przedstawicieli wielu instytucji organizują wyjazdowe akcje pobierania krwi na terenie całej Polski. W ten sposób możliwość oddania krwi mają te osoby, które z różnych przyczyn nie mogą przyjechać do RCKiK lub Oddziałów Terenowych.
Warto przypomnieć, że od października punkt krwiodawstwa na nowo funkcjonuje przy chrzanowskim szpitalu. Punkt czynny jest w każdy poniedziałek w godzinach od 9.00 do 12.00. Regularnie akcję krwiodawstwa organizuje także trzebińskie stowarzyszenie Misericordi – w ramach tej inicjatywy krwiobus z Krakowa parkuje na trzebińskim rynku co miesiąc w okresie letnim.