KCH24.infoLibiążUczniowie z Libiąża towarzyszyli mundurowym

Uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych z Krakowa oraz Libiąża wspólnie z nauczycielami i mundurowymi przejechali pociągiem trasę Kraków-Libiąż-Kraków. Nie była to tylko rekreacyjna wyprawa. Dzięki współpracy kilku instytucji została zorganizowana akcja „Bezpieczne wakacje, bezpieczna podróż”.

Jak podają krakowscy stróże prawa, uczniowie najmłodszych klas z kilku szkół podstawowych z Krakowa oraz Libiąża mieli okazję wyruszyć w niezwykłą podróż pociągiem Polregio na trasie Kraków – Libiąż – Kraków.

– Celem wycieczki było podniesienie świadomości dzieci na temat bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, z którymi mogą się spotkać podczas wakacji. Już sama podróż pociągiem okazała się ekscytującym przeżyciem. W pociągu najmłodszym czas umilał przewodnik z Wydziału Sztab Komendy Miejskiej Policji w Krakowie wraz z psem o imieniu Largo, który oczarował wszystkich swoim posłuszeństwem i umiejętnościami. Przewodnik opowiedział najmłodszym, jak bezpiecznie zachowywać się w obecności czworonoga i jak reagować w przypadku ataku zwierzęcia. Około godz. 10:30 pociąg dotarł do Libiąża. Tam na dzieci oczekiwali policjanci ruchu drogowego z miejscowej jednostki, którzy zadbali o to, aby mali podróżnicy bezpiecznie przeszli ulicami miasta i dotarli do Libiąskiego Centrum Kultury, gdzie czekało na nich wiele atrakcji

– opisuje podkom. Piotr Szpiech, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

I dodaje, że dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drogach, w miejscach publicznych i na terenach kolejowych. Nagrodami w konkursach były m.in. odblaski, maskotki, materiały plastyczne oraz gry i materiały edukacyjne. Jedną z najważniejszych części pikniku był instruktaż pierwszej pomocy, podczas którego dzieci uczyły się, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej, użyć defibrylatora, przeprowadzić resuscytację na przygotowanych fantomach. 

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach akcji „Bezpieczne wakacje, bezpieczna podróż”, zorganizowanej przez Komendę Miejską Policji w Krakowie, Komendę Powiatową Policji w Chrzanowie, firmę POLREGIO S.A., Libiąskie Centrum Kultury, Komendę Regionalną Straży Ochrony Kolei w Krakowie, PKP Linii Kolejowych S.A. oraz Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce Polregio S.A. Małopolski Zakład w Krakowie.

– „Bezpieczne wakacje, bezpieczna podróż” to nie tylko nazwa akcji, ale i motto, które z pewnością przyświecać będzie dzieciom podczas letnich zabaw. Dzięki tej inicjatywie najmłodsi mogli bawić się, uczyć i poznawać tajniki pracy policjantów, a to wszystko w atmosferze bezpieczeństwa i przyjaźni. Wycieczka do Libiąża stała się dla dzieci niezapomnianym przeżyciem, a zdobyta wiedza i umiejętności z pewnością przydadzą im się podczas wakacji i w życiu codziennym

– podkreślają mundurowi.

(Fot. KMP Kraków)

About Author

Redakcja