To największa inwestycja komunikacyjna w naszym powiecie od lat. W Trzebini, w miejscu obecnych pawilonów handlowych i wiat przystankowych przy dworcu PKP, powstanie centrum przesiadkowe. Będzie też dodatkowy parking. Prace mają zakończyć się do listopada przyszłego roku.
We wtorek 18 czerwca burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk uroczyście przekazał wykonawcom umowę na budowę nowego centrum przesiadkowego, parkingu oraz remontu 9 ulic w gminie Trzebinia. Przetarg na realizację inwestycji wygrało konsorcjum firm: IDEABUD Sp. z o.o. z Trzebini oraz PUHT WIKOS FRESH z Wygiełzowa. Złożyło najkorzystniejszą ofertę. Podjęło się zadania za kwotę 22 865 700 zł. 95% pochodzi z z dotacji z Polskiego Ładu.
Nowy dworzec – centrum przesiadkowe
Nowy dworzec autobusowy powstanie w miejsce istniejących, starych obiektów handlowo-usługowych w rejonie obecnego dworca. W ich miejscu powstaną dwa nowe – przeszklony pawilon dworca komunikacyjnego oraz pawilon handlowy z wydzielonymi miejscami pod działalność handlowo-usługową oraz węzłem sanitarnym. Uzupełnieniem proponowanej zabudowy będzie wiata, która połączy oba pawilony. Będzie chronić pasażerów przed deszczem, wiatrem, słońcem. Inwestycja przewiduje też przebudowę dróg dojazdowych do wiat przystankowych. Ponadto wykonanie zatoki autobusowej między pawilonem dworca a ul. Dworcową, obsługującej trzy stanowiska przystankowe – dwa dla autobusów komunikacji miejskiej oraz jednego dla autobusów turystycznych.
W związku z pracami już od jesieni pasażerowie wsiadajacy przy dworcu, będa musieli liczyć się z utrudnieniami:
– To nie jest trudny temat, jeśli chodzi o realizację prac budowlanych. Największym wyzwaniem tej inwestycji jest takie dogranie wszystkich elementów, by pasażerowie komunikacji miejskiej jak najmniej odczuli trudności związane z realizacją inwestycji
– mówi Paweł Deszcz, prezes zarządu IDEABUD.
Bezpłatny parking i remonty dróg
Kierowców na pewno ucieszy kolejne 60 miejsc parkingowych, które mają zostać wybudowane w pobliżu dworca. Jak informuje urząd miasta, mają one pozostać bezpłatne dla mieszkańców gminy Trzebinia. To jednak nie koniec dobrych wiadomości dla zmotoryzowanych z Trzebini. W ramach jednego zadania ma zostać wyremontowanych również 9 dróg w całej gminie.
Inwestycja obejmuje budowę parkingu przy ul. Trzebińskiej w Młoszowej, przebudowę drogi od ul. Słowackiego do ul. Głowackiego w Trzebini wraz z budową ciągu pieszo-rowerowego, kolejny etap przebudowy ul. Floriana w Dulowej, odwodnienie ul. Szkolnej w Czyżówce, modernizację odcinka ul. Kamiennej na osiedlu Gaj Zacisze, modernizację odcinka ul. Dworskiej w Płokach, modernizację odcinka ul. Partyzantów w Myślachowicach, modernizację odcinka ul. Dembowskiego na osiedlu Siersza, a także rozbudowę drogi wewnętrznej wzdłuż bloków nr 33 i 41 na osiedlu Energetyków.
Jak informowali przedstawiciele WIKOS FRESH, „część drogowa” ma zostać zrealizowana do końca roku. Odpowiadająca za budowę dworca IDEABUD na zakończenie swojej części ma czas do listopada 2025 roku.
Trzebinia chce zmian w komunikacji
Powstanie centrum przesiadkowego ma być pierwszym etapem zapowiadanej rewolucji w komunikacji miejskiej.
– Zamysł jest taki, by autobusy komunikacji miejskiej kursowały po terenie całej gminy i dowoziły pasażerów do nowego centrum przesiadkowego, skąd mieszkańcy będą mogli jechać dalej, na przykład autobusem w kierunku Chrzanowa bądź też pociągiem do Krakowa czy Katowic. W godzinach największego natężenia, autobusy mają kursować trzy razy w ciągu godziny (średnio co 20 minut) z każdego sołectwa i kierować się do dworca
– wyjaśniał Okoczuk. W swoich mediach społecznościowych podkreślił, że to realizacja jego programu wyborczego, który przedstawiał wiosną tego roku. Zapowiada, że po wybudowaniu centrum przesiadkowego przyjdzie czas na reorganizację rozkładów jazdy.
A Chrzanów szuka miejsca na swój dworzec
Zmian w rozkładach nie będzie łatwo przeprowadzić bez Chrzanowa. A tymczasem w stolicy powiatu funkcjonują w przestrzeni publicznej dwie lokalizacje dworca. Obydwie wymagają jednak sporych nakładów finansowych. Pierwsza, przedstawiona dokładnie dwa lata temu, lokowała chrzanowski dworzec autobusowy w dotychczasowym miejscu, jednak miał on stanowić element tzw. „ekodzielnicy”. Koncepcję architektoniczną dla tej części Chrzanowa sfinansował niedawno Europejski Bank Inwestycyjny. Jej elementem są m.in. wizualizacje zakładające nowoczesny dworzec w miejscu obecnej zajezdni ZKKM przy ul. Kusocińskiego.
Drugi pomysł na usytuowanie dworca zakłada jego stworzenie na gminnym parkingu przy ul. Wyszyńskiego, za stacją Shell. Ten wariant pojawił się w publicznej dyskusji już kilka miesięcy temu podczas obrad Rady Miejskiej w Chrzanowie. Burmistrz Robert Maciaszek przedstawił nawet wstępną wizualizację nowego dworca autobusowego w tym miejscu. Rozpoczął tez rokowania ws. wykupu budynku cukierni, która potencjalnie koliduje z obiektem. Jednak ta lokalizacja wiąże sie również z budową ronda przy ul. Trzebińskiej, która jest drogą krajową zarządzaną przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Negocjacje z GDDKiA nie będą najłatwiejsze.
(Fot. główne – Trzebinia.pl)