Jedna z decyzji nowej ministry edukacji ma dotyczyć zredukowania ilości godzin religii w szkołach. Obecnie lekcje katechezy odbywają się częściej niż nauka przedmiotów ścisłych, choć w dwóch szkołach średnich z naszego powiatu liczba godzin religii już została ograniczona.
Obecność lekcji religii w polskich szkołach wynika z umowy konkordatowej, która zawarta została między naszym państwem a Stolicą Apostolską w 1993 roku. Obecnie nauczanie katechezy w przedszkolach i szkołach publicznych wszystkich typów odbywa się w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. O ile w przedszkolach i szkołach podstawowych uczęszczanie na religię jest nadal dość częste, o tyle w szkołach ponadpodstawowych znacząco maleje. Według PAP w roku szkolnym 2022/2023 w katechezie uczestniczyło 60% uczniów liceów, 65% w technikach i 63% w szkołach branżowych. Te liczby co roku wyraźnie maleją.
Barbara Nowacka, jako nowa ministra edukacji, przewiduje zmniejszenie ilości lekcji religii do jednej tygodniowo. Ponadto, chce wprowadzić obowiązek realizowania katechezy na pierwszej lub ostatniej godzinie, tak by nie było problemu z opieką nad uczniami nieuczestniczącymi w zajęciach. Nowacka wielokrotnie wypowiadała się również przeciwko wliczaniu oceny z religii do ogólnej średniej.
W powiecie z religii rezygnują równie często
Jak dowiedzieliśmy się od uczniów szkół średnich naszego powiatu, tendencja do rezygnacji z lekcji religii wzrasta w kolejnych rocznikowo klasach. Zdarzają się takie, w których nikt nie uczęszcza na katechezę. Plany lekcji wskazują zaś, że nie zawsze udaje się zorganizować ich tak, by religia była pierwszą lub ostatnią lekcją. Zatem uczniowie niezapisani na zajęcia (zgodnie z obowiązującymi od 30 lat regulacjami, z tego przedmiotu się nie wypisuje, tylko na niego zapisuje), przebywają w czasie ich odbywania najczęściej w szkolnej bibliotece. Nierzadko jest ich znacząco więcej, niż tych uczestniczących w tym czasie w religii.
W czteroletnim cyklu nauczania w liceach ogólnokształcących obecnie realizuje się dwie godziny religii w każdym roku. Podobnie w technikach, z tym że nauka trwa tutaj pięć lat. Dla porównania – lekcje przedmiotów tj. biologia, geografia, chemia, fizyka mogą odbywać się w każdym roku po jednej godzinie lekcyjnej (w zakresie podstawowym). Podobnie w technikum, z tym że tutaj przedmioty te nie są przewidziane we wszystkich klasach, w przeciwieństwie do religii. Większa liczba godzin, w stosunku do lekcji katechezy w całym cyklu nauczania w szkołach średnich, przewidziana jest jedynie dla takich przedmiotów jak j.polski, j.angielski, matematyka i wychowanie fizyczne.
W powiecie chrzanowskim w większości szkół średnich obowiązują dwie godziny religii tygodniowo. Wyjątkiem są dwie trzebińskie placówki: Zespół Szkół Ekonomiczno – Chemicznych i Liceum Ogólnokształcące. Tu katecheza odbywa się raz w tygodniu. Wymiar lekcji religii może być zmniejszony jedynie za zgodą biskupa diecezjalnego. Dyrektor szkoły w tym celu występuje do proboszcza lub kieruje pismo do kurii biskupiej i przedstawia uzasadnienie swojego wniosku, który – póki co – nie musi być rozpatrzony pozytywnie.
(fot: Pixabay.com/)