KCH24.infoPo godzinachKto w tym roku oblał maturę próbną? Nie tylko uczniowie…

W okresie przedświątecznym maturzyści zmierzyli się z próbną maturą zorganizowaną w swoich szkołach. W dniach 21 – 24 listopada trwała matura próbna z wydawnictwa Operon, z kolei od 6 do 8 grudnia matura przygotowana przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Maturzystów zaskoczyła… niekompetencja organizatorów.

Matury próbne mają być pomocne uczniom w zdiagnozowaniu ich braków w zakresie opanowania wymagań egzaminacyjnych. Uczniowie mają szansę, by do maja popracować nad kompetencjami, które okazały się najtrudniejszym wyzwaniem. Szkoły w powiecie chrzanowskim korzystają zazwyczaj z arkuszy próbnych przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną lub wydawnictwo Operon.

Dużo kontrowersji wzbudziła tzw. Matura Próbna z Operonem w zakresie języka polskiego. W sposobie formułowania poleceń pojawiły się niezgodności z bieżącymi wymaganiami egzaminacyjnymi. Szczególnie w części dotyczącej wypracowania. Jeden z tematów narzucał konieczność odwołania się do wskazanej lektury („Antygony”), drugi z kolei nie precyzował, czy uczniowie mają odnieść się do własnych doświadczeń czy doświadczeń bohaterów. Poza tym w teście historycznoliterackim z poziomu podstawowego znalazła się lektura z zakresu rozszerzonego.

Wypracowanie w obecnej formule maturalnej jest najwyżej punktowanym zadaniem, można za nie zdobyć prawie 60 procent łącznej ilości punktów. Przesądza zatem o wyniku matury z języka polskiego. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy jedną z polonistek, której uczniowie pisali próbną maturę z wydawnictwa Operon:

Podobnie jak moje koleżanki – polonistki jestem oburzona brakiem kompetencji w opracowaniu arkusza z wypracowaniem. Wkładamy bardzo dużo pracy w przygotowanie maturzystów. Studiujemy na bieżąco wszelkie zmiany dotyczące matury, które na swojej stronie publikuje Centralna Komisja Egzaminacyjna. Bierzemy udział w kolejnych szkoleniach. Zastanawiam się, jak by to było odebrane, gdyby to nauczyciel wprowadził w błąd uczniów w zakresie procedur pisania matury. Mamy po dwie, trzy klasy maturalne, sprawdzamy od stu do dwustu arkuszy, zatem błędy w nich są bardzo frustrujące. Wyniki uczniów nie będą miarodajne, wielu z nich poległo, podejmując się napisania wypracowania, którego temat był niezgodny z wymaganiami obowiązującymi w tym roku. Wydawnictwo nie przygotowuje próbnych matur za darmo…

Oferta próbnej matury z wydawnictwa Operon dotarła do szkół wcześniej niż propozycja CKE w tej sprawie. Dlatego część szkół średnich zdecydowało się przystąpić do egzaminu proponowanego przez wydawnictwo. Przeprowadzenie matury próbnej wymaga sporo czasu na organizację.

W maju 2024 roku odbędzie się po raz drugi matura w nowej formule. Jednakże uczniowie z technikum przystąpią do niej pierwszy raz. W powiecie chrzanowskim będą to abiturienci z czterech placówek: ZS w Libiążu, ZST „Fablok” w Chrzanowie, ZSTU w Trzebini i ZSECH w Trzebini.

(fot. https://pixabay.com/pl/)

About Author

Redakcja