KCH24.infoPo godzinachRozpoczął się sezon grzybowy. Zbierając, miejcie głowę na karku

Sezon grzybowy w pełni. W lasach powiatu chrzanowskiego – których przecież nam nie brakuje – pojawia się coraz więcej amatorów tych „leśnych darów”. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach ostrożności.

Statystyki są nieubłagane. Rocznie dochodzi w Polsce do od 500 do 1000 przypadku zatruć grzybami. Każdego roku z tego powodu umiera około pół setki osób. Dlatego Sanepid przypomina, by wybierając się na grzybobranie pamiętac o pewnych zasadach.

Pamiętaj! Zbieraj grzyby, co, do których masz całkowitą pewność. Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj, przynieś grzyby do najbliższej siedziby stacji sanitarno-epidemiologicznej, w której dyżury pełnią grzyboznawcy lub klasyfikatorzy grzybów. Specjalista bezpłatnie oceni czy grzyby są jadalne, niejadalne czy też trujące

– radzą inspektorzy Głównego Inspektoratu Sanitarno – Epidemiologicznego.

Warto także zaopatrzyć się w zwykły atlas grzybów, lub w aplikację mobilną na telefon, która ułatwia identyfikację grzybów za pośrednictwem smartfonu. Są to najczęściej mobilne atlasy lub programy identyfikujące grzyby na podstawie zrobionego zdjęcia.

Dobrze też przygotować się odpowiednio do grzybobrania, a więc zadbać o odpowiednie ubranie: bluza lub kurtka, spodnie z długimi nogawkami, peleryna przeciwdeszczowa, kalosze lub buty z wyższą cholewką, czapka lub kapelusz – zabezpieczy nas przed wilgocią oraz ukąszeniem owadów i żmij; koszyk na grzyby najlepiej wiklinowy – w foliowej torebce grzyby zaczynają parować, co sprzyja ich psuciu; nożyk do oczyszczania grzybów – zbierając grzyby delikatnie je wykręcamy z podłoża, a pozostałości ściółki czyścimy za pomocą noża; środek odstraszający owady – stanowi dodatkową ochronę przed komarami i kleszczami.

Niestety, mimo ostrożności może dojść do zatrucia spożytymi grzybami. Pierwsze objawy mogą pojawić się już po kilku godzinach od ich zjedzenia, jednak w zależności od rodzaju, symptomy zatrucia potrafią wystąpić nawet po kilkunastu godzinach. Najczęstsze objawy zatrucia grzybami to nudności, wymioty, ból brzucha i głowy, podwyższona temperatura ciała.

Jeśli po zjedzeniu grzybów pojawiają się oznaki zatrucia, należy niezwłocznie zapewnić pomoc lekarską, skontaktować się z numerem alarmowym 999 lub 112 albo przewieźć chorego do szpitala. Czekając na pomoc medyczną można sprowokować wymioty. Osobie z objawami zatrucia nie należy podawać mleka i alkoholu, ponieważ płyny te przyśpieszają przenikanie toksyn do krwiobiegu

– radzą inspektorzy Sanepidu.

(Fot. Pierwsze tegoroczne zbiory naszego redaktora)

About Author

Redakcja