KCH24.infoNa sygnaleCzy w powiecie chrzanowskim jest niebezpiecznie? Statystyki mówią jasno…

Miasta powiatu chrzanowskiego znalazły się poza pierwszą setką najbardziej niebezpiecznych miast kraju. W naszym powiecie policja może pochwalić się także wysokim procentem wykrywalności przestępstw.

W opublikowanym rankingu „Miasta w Polsce z największą liczbą przestępstw stwierdzonych na 1000 mieszkańców (w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego dla powiatów z 2022 roku)” znalazło się kilkaset miejscowości z całego kraju.

Jak się okazuje, statystycznie rzecz biorąc, najniebezpieczniej jest w:

  • Mysłowicach (1. pozycja w rankingu. Przestępstwa: 359,3 Wykrywalność: 98 procent);
  • Wąbrzeźnie (2. pozycja w rankingu. Przestępstwa: 94,0, wykrywalność: 96 procent);
  • Grajewie (3. pozycja w rankingu. Przestępstwa: 87,6 , wykrywalność: 98 procent.)

Jeśli chodzi o powiat chrzanowski, to nasze miasta (Chrzanów, Trzebinia, Libiąż i Alwernia) zajmują ex equo 137. pozycję w rankingu (przestępstwa 26,3, wykrywalność 82 procent). Jak jednak się okazuje, bezpieczniej jest w powiecie oświęcimskim, który zajął 204 pozycję (przestępstwa 23,8, wykrywalność 80 procent), powiecie krakowskim, którego miasta zostały sklasyfikowane na 938. pozycji (przestępstwa 9,9, wykrywalność 69 procent), a także olkuskim – pozycja 535 (przestępstwa: 17,3, wykrywalność 77 procent). Warto zwrócić uwagę na wysoką wykrywalność przestępstw w powiecie chrzanowskim.

Procenty to jednak nie wszystko

Jak jednak wyjaśniają autorzy rankingu z portalu polskawliczbach.pl, liczba przestępstw stwierdzonych na 1000 mieszkańców jest jedynie pewnym wyznacznikiem poziomu bezpieczeństwa w danym mieście, ale trzeba pamiętać, że wszystkie przestępstwa zostały potraktowane w tym zestawieniu jednakowo, niezależnie od rodzaju i szkodliwości społecznej.

– Wysoka pozycja miasta w tym rankingu z pewnością nie jest powodem do zadowolenia, ale nie jest jednoznaczne z ogólnym poziomem niebezpieczeństwa w tymże mieście. Drobne przestępstwa nie wpływają na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców tak samo jak poważne przestępstwa kryminalne. Dla pełniejszego obrazu do tabeli zostały dodane informacje o przestępstwach o charakterze kryminalnym, gospodarczym i drogowym – wszystkie w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Interpretując tabelę, warto również wziąć pod uwagę poziom wykrywalności – im wyższy poziom tym wyższy będzie odczuwalny poziom bezpieczeństwa odczuwalny przez mieszkańców

— podkreślają.

Dodają, że pojedyncze przestępstwo może być zakwalifikowane jednocześnie do większej ilości kategorii.

W drugim rankingu jeszcze lepiej

Biorąc pod uwagę ranking, warto jednak przyjrzeć się innemu, dotyczącemu najcięższych przestępstwa, a więc „Miasta w Polsce z największą liczbą przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu stwierdzonych na 1000 mieszkańców (w oparciu o dane GUS dla powiatów z 2022 roku)”.

Jak opisuje polskawliczbach.pl, „Przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu obejmują dużą i zróżnicowaną grupę przestępstw oraz zdarzeń, w których prawo karne chroni życie i zdrowie człowieka. W pierwszej kolejności wskazać zatem należy na zbrodnię zabójstwa, a także występki ciężkiego oraz średniego uszczerbku na zdrowiu. Uszczerbek lekki, tzn. trwający poniżej 7 dni, także jest przestępstwem, jednakże ściganym wyłącznie z oskarżenia prywatnego. Do drugiej grupy przestępstw zaliczyć należy przestępstwa związane z bójką, pobiciem oraz użyciem niebezpiecznego narzędzia w trakcie bójki. Do trzeciej grupy należą przestępstwa związane z przerywaniem ciąży oraz okresem połogu. Pozostałe przestępstwa z tej kategorii, to przestępstwa związane z nieudzieleniem pomocy, namawianiem do samobójstwa oraz narażeniem na niebezpieczeństwo utraty życia oraz ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. To ostatnie przestępstwo charakterystyczne jest m.in. dla spraw dotyczących błędów lekarskich”.

W tym zestawieniu przoduje Sopot, Gorzów Wielkopolski oraz Zakopane. Miasta powiatu chrzanowskiego w tym zestawieniu znalazły się na 207. pozycji, podobnie jak powiatu oświęcimskiego z kolei powiat olkuski uplasował się na 390 pozycji, a krakowski na 671.

(Fot. Policja.pl)

About Author

Redakcja