W zakończonej w piątek sondzie na naszym portalu, największym poparciem spośród kandydatów do senatu cieszył się Krzysztof Klęczar, kandydat z komitetu Trzeciej Drogi popierany przez Pakt Senacki. Zdystansował dotychczasowego reprezentanta naszego okręgu, Andrzeja Pająka z PiS.
Polska podzielona jest na 100 jednomandatowych okręgów wyborczych do Senatu. Przypomnijmy, w naszym okręgu (nr 30) – jedynym w Polsce, który dokładnie pokrywa się z okręgiem sejmowym (nr 12), wybieramy w tym roku spośród 5 kandydatów. Senatorem zostaje kandydat, który otrzyma największa liczbę głosów.
W naszej sondzie najwięcej głosów (47,56%) zdobył Krzysztof Klęczar, szef małopolskiego PSL i jednocześnie kandydat Paktu Senackiego popierany przez Koalicję Obywatelską, Lewicę i Trzecią Drogę, w której skład wchodzi Polska 2050 Szymona Hołowni oraz PSL. Drugie miejsce zajął dotychczasowy senator Andrzej Pająk z PiS-u. Zagłosowało na niego 29,27% czytelników. 13,41% poparcia uzyskał Dawid Łukajczyk z Konfederacji. Z kolei reprezentant KWW Ruchu Dobrobytu i Pokoju Piotr Graczyk otrzymał 6,1% wszystkich oddanych głosów, a 3,66% to wynik Zbigniewa Burzyńskiego z Wolnych i Solidarnych.
Charakterystykę oraz ciekawostkę o naszym okręgu opublikowano na specjalizującym się w analizie senackich wyborów koncie „Senat – pole bitwy” (@SENATpolebitwy) na portalu X.com (dawny Twitter).
Okręg co prawda wyjątkowo ludny, ale mimo wszystko liczba pięciu kandydatów zaskakuje – tak jak zresztą konkretny skład listy startujących. Po raz kolejny faworytem będzie Andrzej Pająk, mierzący w swoją czwartą senacką kadencję. Obecny senator PiS zajmuje stanowiska z wyboru w parlamencie i samorządzie nieprzerwanie od 1990 roku (!). Tym razem Pakt wystawia przeciw niemu postać mniej doświadczoną, ale też już z solidnym doświadczeniem na szczeblu lokalnym – burmistrza Kęt k. Oświęcimia Krzysztofa Klęczara, szefa małopolskiego PSL. Z ramienia Konfederacji kandyduje Dawid Łukajczyk, reprezentant opcji bliskiej Konfederacji Korony Polskiej, a stawkę uzupełniają dość zaskakujący pretendenci „niszowych” ugrupowań – Wolnych i Solidarnych (Zbigniew Burzyński) oraz Ruchu Dobrobytu i Pokoju (Piotr Graczyk), których potencjał wyborczy pozostaje sporą zagadką.
Warto też oczywiście powrócić do wyborów 2011 i najmniejszej w historii wyborów do Senatu w okręgach jednomandatowych przewagi zwycięzcy nad drugim w wyścigu – obecny sen. Andrzej Pająk pokonał dotychczasowego sen. Stanisława Bisztygę (PO) o… 82 głosy (< 0,04 pp.). Podkreślmy – to okręg z największą liczbą wyborców w kraju.
Przypominamy, że do piątku do godz. 20:00 pytamy naszych Czytelników o ich wybór spośród lokalnych kandydatów do sejmu.
Śledź na bieżąco ostatnie dni kampanii wyborczej w naszym powiecie – czytaj KCH24.info i obserwuj nas na Facebooku!