KCH24.infoNa sygnaleNa wnuczka, na BLIKA… Oszuści coraz skuteczniejsi w powiecie

Zdarza się, że w ciągu jednego dnia na Komisariat Policji w Trzebini wpływa kilka powiadomień o dokonaniu przestępstwa. Oszuści nawet nie muszą się szczególnie wysilać, by dobrać się do cudzych oszczędności. Wciąż działa „metoda na wnuczka”, poza tym często sami ułatwiamy dostęp do konta, przekazując kod BLIK.

Komenda Powiatowa Policji w Chrzanowie informuje o kilku przestępstwach, które miały miejsce w gminie Trzebinia. Najczęstszym sposobem oszustów jest wyłudzenie od swych ofiar kodu BLIK. Mieszkańcy naszego rejonu, którzy zostali w ten sposób oszukani, zamieścili na portalach społecznościowych ogłoszenia w sprawie sprzedaży. Po jakimś czasie otrzymali od rzekomo zainteresowanych wiadomość z linkiem do logowania bankowego. Podczas rozmowy z podstawionym przedstawicielem ogłoszeniowego portalu, na jego wniosek generowali i udostępniali kod BLIK, w przekonaniu, że finalizują transakcję sprzedaży.

Inną, jak się okazało, skuteczną metodą „oszustwa na BLIKA” było telefoniczne poinformowanie klientki banku o rzekomym włamaniu się na jej konto. Kobieta skorzystała z porady, by przelać swe oszczędności na tzw. tymczasowe konto techniczne. Ta operacja również wymagała udostępnienia kodu BLIK.

KPP w Chrzanowie informuje ponadto o wciąż skutecznej metodzie „na wnuczka”. Mieszkanka naszych okolic otrzymała wiadomość o spowodowaniu wypadku drogowego przez jej wnuka. Do kobiety zadzwonił „adwokat” z informacją, że wysyła do niej kuriera, któremu natychmiast należy przekazać pieniądze, by ratować potomka. Seniorka w ten sposób pozbyła się 30 tys. zł, które przekazała w gotówce.

Błędne jest przekonanie, że ofiarami oszustów padają wyłącznie osoby starsze. Jedna ze szkół naszego powiatu na swoim Facebooku informowała niedawno o podobnej formie kradzieży. Nastolatce zhakowano konto na internetowym komunikatorze. Oszust, bardzo zręcznie podszywając się pod właścicielkę, wyłudził od jej kolegi 500 zł.

Policja apeluje o ostrożność. Przede wszystkim nie należy wchodzić w niezweryfikowane linki. Poza tym ważnym jest, by rozmawiać z osobami starszymi i informować o podstępnych metodach oszustów. Zatem bądźmy czujni i dbajmy o siebie i swoich bliskich.

(fot. Pixabay.com/pl/)

About Author

Redakcja