KCH24.infoTrzebiniaNowe miasto w Górach Luszowskich – ruszają konsultacje

To mieszkańcy – przynajmniej w pewnym zakresie – zadecydują, jak wyglądać będzie nowa część Trzebini, która ma powstać w Górach Luszowskich. Ale trzeba się spieszyć – propozycje i wnioski można składać tylko do 22 lutego.

Trzebiński magistrat zachęca do udziału w konsultacjach, które mają na celu zaprojektowanie nowej części miasta. Miejscowi urzędnicy apelują o współpracę mieszkańców w opracowaniu wstępnej koncepcji zagospodarowania działki w Górach Luszowskich wraz z otoczeniem.

Przypomnijmy, gmina nabyła 27-hektarową działkę z bonifikatą od Skarbu Państwa oraz dodatkowo 13 hektarów ziemi w najbliższym sąsiedztwie. Chcąc uwzględnić głos lokalnej społeczności, magistrat postanowił zaprosić do konsultacji na temat przyszłości tego terenu mieszkańców, szczególnie z osiedli Siersza i Gaj, którzy na co dzień odczuwają skutki pogórniczych zapadlisk, z którymi miasto zmaga się od miesięcy.

Aby dać mieszkańcom możliwość wyrażenia swoich pomysłów i opinii, zaplanowano cykl spotkań konsultacyjnych. Pierwsze z nich odbędzie się w czwartek, 15 lutego o godzinie 16:00 w budynku Szkoły Podstawowej nr 5. Podczas tego wydarzenia projektant przedstawi istotne informacje dotyczące procesu planistycznego oraz wyjaśni, w jaki sposób mieszkańcy mogą włączyć się w proces konsultacji.

Okres składania wniosków i propozycji związanych z koncepcją zagospodarowania potrwa do 22 lutego. Wnioski można składać pisemnie, wysyłając je na adres Urzędu Miasta w Trzebini lub mailowo na adres architektura@um.trzebinia.pl, z tytułem wiadomości „Konsultacje – Góry Luszowskie”.

– Podczas podpisywania umowy o zakupie 27 hektarów z 99 procentową bonifikatą obiecałem, że nową przestrzeń zaprojektują mieszkańcy. Dotrzymałem słowa – łącznie, z sąsiednim 13 hektarowym terenem, mamy do „zaprojektowania” 40 hektarów. To mieszkańcy zdecydują, co powinno tam powstać. Z kolei zadaniem burmistrza będzie skuteczne pozyskania środków zewnętrznych – a to idzie nam naprawdę nieźle. Cały czas będę także zabiegał o utworzenie specjalnego rządowego programu finansowego dla Trzebini, który zrekompensuje nam skutki i efekty likwidacji kopalni

– zapewnił Jarosław Okuczuk, burmistrz Trzebini.

fot. MUW

About Author

Redakcja