KCH24.infoPo godzinachPo raz drugi przejdą w Marszu Pamięci Ofiar Getta

Będzie to już drugi Marsz Pamięci Ofiar Getta, którego celem jest upamiętnienie 700 osób pochodzenia żydowskiego, które z trzebińskiego dworca wyruszyły na miejsce kaźni – do KL Auschwitz – Birkenau.

Inicjatorem marszu jest Stowarzyszeniem „Kehila Trzebinia”, które stoi na straży pamięci wielokulturowości Ziemi Chrzanowskiej, dbając jednocześnie o oddawanie czci Ofiarom Holocaustu.

30 maja 1942 roku zgromadzono na terenie hali fabrycznej dawnej gazowni (ul. Dąbrowskiego) 700 osób pochodzenia żydowskiego, które 7 czerwca zostały przewiezione lub doprowadzone na stację kolejową w Trzebini, skąd zostały wywiezione do KL Auschwitz – Birkenau, a następnie zamordowane.

II Marsz Pamięci Ofiar Getta wyruszy w najbliższą sobotę, 8 czerwca z trzebińskiego rynku o godz. 14:00. Miejscem docelowym będzie dawna bocznica kolejowa przy ul. Dworcowej. W ten sposób zostanie oddany hołd ofiarom bestialskiego mordu, który przyczynił się do nieodwracalnego zamknięcia rozdziału historii polsko – żydowskiej naszych okolic. Chciałoby się dodać: „Historia magistra vitae est” – oby tak było…

(fot. Facebook Kehila Trzebinia)

About Author

Redakcja