KCH24.infoPolecamyTrzebinia przejęła ważny budynek. Ma służyć mieszkańcom

Władze Trzebini „odtrąbiły” niemały sukces – kilka dni temu gmina przejęła budynek liceum w Sierszy od Powiatu Chrzanowskiego. Jak podkreślają trzebińscy samorządowcy, to ważny krok, który ma zapobiec niszczeniu ważnego budynku oraz przyczynić się do nowego, użytecznego przeznaczenia go dla mieszkańców.

Burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk nie pozostał bierny, gdy ostatni dzierżawca opuścił mury liceum w Sierszy. Już wtedy podjął decyzję o przejęciu budynku na własność gminy, by zapobiec jego dewastacji. W działaniach tych wspierał go Mateusz Król, przewodniczący Rady Osiedla Siersza, oraz wielu innych zaangażowanych radnych, takich jak radna Monika Jarosińska.

Ostatecznie na początku lipca włodarz miasta podpisał akt notarialny w sprawie zakupu budynku od władz Powiatu Chrzanowskiego. Zgodę na tę transakcję wyrazili radni powiatowi pod koniec zeszłego roku. Gmina nabyła nieruchomość za korzystną cenę, z zastosowaniem bonifikaty w wysokości aż 95%. Całość transakcji wyniosła nieco ponad 163 tys. zł.

– Podpisanie aktu notarialnego to pierwszy krok. Teraz, po wyborze zarządcy, bierzemy się za jego zagospodarowanie. Nie wyobrażam sobie, by budynek liceum, wybudowany przed laty w czynie społecznym, z którym kilka pokoleń trzebinian ma piękne wspomnienia, stał niewykorzystany i niszczał. Dziękuję władzom powiatu, na czele ze starostą Bartłomiejem Gębalą, za przychylność

– mówi burmistrz Jarosław Okoczuk.

Zgodnie z postanowieniami aktu notarialnego, budynek będzie wykorzystywany na cele publiczne związane z potrzebami mieszkańców, takimi jak ochrona zdrowia, pomoc społeczna, edukacja, kultura, sport, porządek publiczny czy ochrona przeciwpożarowa.

– Ogromnie się cieszę, że budynek liceum wreszcie należy do miasta. Dla nas, mieszkańców Sierszy, to ogromnie ważne. Tym bardziej, że w ostatnich latach straciliśmy już bardzo wiele. Przez górnicze zapadliska nie możemy korzystać m.in. z Willi NOT, która była sercem naszego osiedla. Teraz zyskujemy nowe miejsce spotkań i ze swej strony zrobię wszystko, by tętniło ono życiem

– zapowiada Mateusz Król, przewodniczący rady Osiedla Siersza i zarazem radny.

Nowo nabyta nieruchomość będzie pod zarządem Szkoły Podstawowej nr 5, która nadzorować będzie salę gimnastyczną. Ponadto, część obiektu zostanie przekazana gminnej spółce, która planuje uruchomienie dziennego domu pobytu dla seniorów. W budynku znajdzie się również siedziba Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna oraz miejsce dla Klubu Integracji Społecznej. Dodatkowo, budynek będzie pełnił funkcje biblioteki oraz miejsca spotkań dla organizacji działających na terenie Sierszy.

(Fot. UM Trzebinia)

About Author

Redakcja