KCH24.infoPo godzinachZacznij szabat z Kehilą na spotkaniu autorskim. Gratka dla pasjonatów historii regionu

Stowarzyszenie Kehila Trzebinia zaprasza na kolejne wydarzenie poświęcone wielokulturowości naszego regionu. W bibliotece w Trzebini odbędzie się spotkanie autorskie z Małgorzatą Płoszaj, która opowie m.in. o swojej najnowszej książce „Piękni i młodzi. Opowieści o rybnickich Żydach”. Nie zabraknie oczywiście nawiązań do trzebińskich wątków historycznych.

Małgorzata Płoszaj od lat pasjonuje się historią górnośląskich Żydów. O swoich odkryciach pisze na blogu, jest ponadto autorką kilku artykułów prasowych i wydanej w 2022 roku książki „Piękni i młodzi. Opowieści o rybnickich Żydach”.

Spotkanie w trzebińskiej bibliotece poświęcone będzie przede wszystkim pracy nad najnowszą publikacją. Autorka opowie o początkach swojej pasji, o najciekawszych odkryciach, postaciach, które spotkała na swojej drodze, o doświadczeniu związanym z prowadzeniem bloga. Jako rodowita rybniczanka zaprezentuje również ciekawostki na temat krzyżowania się losów rybnickich i trzebińskich Żydów.

Stowarzyszenie Kehila i trzebińska biblioteka zapraszają 13 października o godz. 17:00. Będzie możliwość zakupienia książki, oczywiście z dedykacją.

Dodajmy, że to już kolejne spotkanie od momentu ogłoszenia I Konkursu Historyczno-Literackiego im. Andrzeja Kostki, którego organizatorem jest m.in. Stowarzyszenie Kehila. Wcześniej odbyły się warsztaty ze znawczyniami tematu, które historią polskich Żydów zajmują się zawodowo: w Dworze Zieleniewskich – z dr Patrycją Dołowy oraz w Liceum Ogólnokształcącym w Trzebini – z Katarzyną Odrzywołek-Paletą.
Uczestnikom konkursu pozostaje zatem życzyć polotu. Liczymy na to, że już wkrótce dowiemy się o pasjonujących odkryciach.


About Author

Redakcja