KCH24.infoChrzanówKolejna podwyżka opłat na A4! To nie żart, choć wejdzie w Prima Aprilis

We wtorek koncesjonariusz płatnego odcinka autostrady A4 – Stalexport Autostrada Małopolska S.A. poinformował o złożeniu do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad kolejnego wniosku o podwyżkę opłat za przejazd. Ma wejść w życie 1 kwietnia.

Choć formalnie Stalexport składa wniosek do GDDKiA, to jednak opinia państwowego zarządcy dróg nie ma znaczenia dla wprowadzenia podwyżek opłat. A te rosną o ok. 6,5%.

Dla kategorii 1 (innych niż motocykle) – o 1 zł, z kwoty 15 PLN do kwoty 16 PLN;
Dla kategorii 2, 3, 4 i 5 – o 3 zł, z kwoty 46 PLN do kwoty 49 PLN.

Oznacza to, że jadąc autostradą z naszego powiatu czy to do Katowic, czy do Krakowa, kierowca zwykłego samochodu osobowego zapłaci złotówkę więcej na bramkach zarówno w Brzęczkowicach jak i Balicach. Ceny nie obniży płatność za pomocą aplikacji – preferencyjne stawki za używanie wideotollingu zniesiono w połowie stycznia.

Zobacz: Autostrada A4 znów drożeje. Nie będzie ulgi za aplikację

Kolejną podwyżkę koncesjonariusz tłumaczy obowiązkiem wykonania remontów autostrady, przed oddaniem jej skarbowi państwa:

– W najbliższych latach musimy skumulować prace budowlane na A4 Katowice-Kraków, bo tylko w stosunkowo krótkim horyzoncie czasu możemy przewidywać, w jakim stanie będzie infrastruktura w momencie przekazania autostrady stronie publicznej. Dlatego odcinki, które z powodzeniem mogłyby funkcjonować jeszcze jakiś czas bez szkody dla bezpiecznej i komfortowej jazdy, musimy remontować już teraz. Znaczny wzrost cen materiałów budowlanych i usług spowodował, że koszty zaplanowanych do końca koncesji inwestycji będą istotnie wyższe, niż pierwotnie zakładaliśmy. To bezpośrednie przesłanki wnioskowania o zmianę stawek za przejazdy zarządzaną przez nas autostradą

– wyjaśnia Rafał Czechowski, rzecznik Stalexportu.

61-kilometrowy odcinek autostrady A4 Katowice-Kraków w 1997 r. przekazano w ramach koncesji Stalexportowi. Kończąca się w 2027 umowa ma nie zostać przedłużona. W kampanii wyborczej do parlamentu zapowiadano zniesienie opłat na tym odcinku po zakończeniu umowy z obecnym koncesjonariuszem.

(Fot. Facebook.com/a4katowicekrakow/)

About Author

Redakcja