KCH24.infoChrzanówMieszkańcy: Upał, a nie da się okna otworzyć. Smród na Kątach nadal daje się we znaki

Wracamy do tematu smrodu na który od kilku tygodni narzekają mieszkańcy osiedla Kąty. W ostatnich dniach na lokalnych forach znów pojawiły się liczne wpisy związane z odczuwanym fetorem. Monity osiedlowych działaczy niewiele dają. Burmistrz nie podjął jeszcze decyzji, czy w tej sprawie zorganizowana zostanie nadzwyczajna sesja rady miejskiej.

To był niełatwy weekend dla mieszkańców chrzanowskiego osiedla Kąty. Smród ze składowiska odpadów w Balinie znów dał im się we znaki. Zgłoszeń jest coraz więcej. – Na Śląskiej już koło 21 śmierdziało ale faktycznie u nas na II Kątach dużo później – pisze pani Grażyna. – Ja to wczoraj cały dzień czułam, a dopiero zaraz po burzy jak będzie parowało odczujemy lepsze doznania – obawia się pani Klaudia. – Dzisiaj Ligęzów smród od rana – alarmuje pani Aneta.

Rada Osiedla chce pomiarów metanu

Mieszkańcy skarżą się publicznie, część z nich pyta jakie działania podejmuje rada osiedla oraz jej przewodniczący Roman Madejski, który równocześnie jest wiceprzewodniczącym Związku Międzygminnego „Gospodarka Komunalna” w Chrzanowie. Członkowie rady osiedla o podejmowanych działaniach informują m.in. na swoim profilu w mediach społecznościowych.

8 lipca na profilu rady pojawił się komunikat opublikowany przez Romana Madejskiego:

W imieniu Zarządu Osiedla Kąty zwróciłem się do Zarządu ZGOK w Balinie z wnioskiem o wykonanie pomiarów metanu. Badanie metanu na osiedlu pokaże poziom odorów w powietrzu . Natomiast badanie w zakładzie ZGOK w Balinie być może pokaże jakieś źródło nie kontrolowane i zakład przystąpi do jego wyeliminowania. Po podpisaniu umowy przez Zarząd ZGOK z odpowiednią firmą po naszym osiedlu będzie jeździł samochód z odpowiednim oczujnikowaniem w różnych godzinach.

– przekazał przewodniczący rady, na dowód publikując odpowiedź ze ZGOK.

A Filipczak wnioskuje o nadzwyczajną sesję z udziałem ZGOK

Publicznego spotkania z mieszkańcami i władzami Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Balinie oraz przedstawicielami Związku Międzygminnego Gospodarka Komunalna w Chrzanowie chce z kolei mieszkający na Kątach wiceprzewodniczący chrzanowskiej rady miejskiej Andrzej Filipczak. Zawnioskował on do burmistrza Maciaszka o zwołanie nadzwyczajnej sesji.

– Nie możemy udawać, że tematu nie ma i pomimo wakacji, trzeba działać – bo śmierdzi tu i teraz. W sierpniu mają zostać otwarte baseny na Kątach. Jaką wizytówką Chrzanowa mają być baseny, wokół których śmierdzi? Przecież kąpiel w smrodzie nie będzie niczym przyjemnym!

 – pisze Filipczak, apelując o organizację sesji po południu, by mogli w niej uczestniczyć zainteresowani mieszkańcy. O jego wniosku pisaliśmy TUTAJ.

Urząd się zastanawia i zgłasza do WIOŚ

Pytanie o stanowisko burmistrza Roberta Maciaszka co do wniosku Filipczaka skierowaliśmy do urzędu miejskiego. Odpowiedzi udzieliła nam zastępczyni burmistrza Jolanta Zubik:

– Na pismo to Burmistrz Miasta Chrzanowa udzieli odpowiedzi w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, tj. do dnia 27 lipca 2023 r., zgodnie z art. 24 ust. 6 Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

– czytamy w dokumencie. Jak nieoficjalnie dowiedziała się nasza redakcja, burmistrz Robert Maciaszek przebywa aktualnie na urlopie wypoczynkowym.

Jednak władze miasta dostrzegają problem. Po naszej ostatniej publikacji ws. smrodu na os. Kąty (12 lipca), chrzanowski urząd miasta wystosował na swojej stronie oficjalne stanowisko. Czytamy w nim:

Wypracowana przez gminę, ZGOK i instytucję kontrolną ścieżka komunikacji pozwala na szybkie podejmowanie przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie (WIOŚ) działań kontrolnych. Wszystkie interwencje mieszkańców w sprawie odoru zgłaszane są telefonicznie do Centrum Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Chrzanowie, które następnie mailowo przekazywane są do WIOŚ, Starostwa i Burmistrza Miasta Chrzanowa. W 2022 r. przeprowadzone zostały trzy kontrole. Zmniejszyła się ilość zgłaszanych interwencji dotyczących uciążliwości zapachowych (w okresie od stycznia do lipca 2022 r. przyjętych zostało 16 zgłoszeń, natomiast w br. do chwili obecnej – 6).

Urząd informuje również o przedstawionym przez ZGOK programie działań mających na celu eliminację smrodu z biologicznego przetwarzania odpadów.

– Zakład jest obecnie w trakcie opracowania koncepcji technicznej wraz z projektem zagospodarowania terenu w związku z planowanym przedsięwzięciem

– informuje urząd.

ZGOK: To przez pogodę

Znamy również stanowisko Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Balinie.

– Sytuacja z uciążliwościami zapachowymi najprawdopodobniej jest związana z warunkami atmosferycznymi, w szczególności ze zjawiskiem inwersji temperatury. Zjawisko to występuje, gdy powietrze tuż nad powierzchnią terenu jest schłodzone, a powietrze w wyższych partiach jest cieplejsze. W takich warunkach nie ma pionowego ruchu powietrza i powietrze wraz z zapachami pozostaje przy powierzchni ziemi. To samo zjawisko występuje podczas mgieł czy smogu. W ostatnich dniach było bardzo gorąco w ciągu dnia, a po zachodzie słońca temperatura znacząco się obniżała.

– czytamy wyjaśnienia w komunikacie przesłanym do chrzanowskiego urzędu. W dokumencie nie pada jednak żadna konkretna data, kiedy problem smrodu ma zniknąć.

– Niech w końcu wybudują tą spalarnie, wówczas problem zostanie rozwiązany – podsuwa rozwiązanie pani Justyna w komentarzu na grupie osiedla Kąty. Jednak daty budowy spalarni także nie znamy. Póki co, terminu powstania instalacji tego typu w naszym powiecie również nie można określić.

Zobacz również nasze artykuły:

Spalarnia na Pogorskiej nieprędko. Jest sprzeciw wobec decyzji burmistrza

Zdecydowane TAK dla spalarni. Ale nie na Pogorskiej

(fot. www.eneris.pl/balin/)

About Author

Redakcja