KCH24.infoChrzanówNa jednym bilecie koleją, ZKKM-em i komunikacją miejską w Krakowie

Ruszyły prace nad włączeniem gmin obsługiwanych przez Związek Komunalny „Komunikacja Międzygminna” do oferty Małopolskiego Biletu Zintegrowanego. Pierwszy etap integracji ma nastąpić już na początku 2024 roku.

Małopolski Bilet Zintegrowany wystartował w sierpniu tego roku. To oferta oparta o przewozy kolejowe organizowane przez urząd marszałkowski, a więc wszystkie regionalne połączenia realizowane po terenie naszego województwa przez trzy spółki kolejowe: Koleje Małopolskie, Koleje Śląskie, a także PolRegio. Drugim partnerem projektu jest Kraków, który oferuje sieciowe przejazdy swoją komunikacją miejską (autobusową i tramwajową). W ramach Małopolskiego Biletu Zintegrowanego oferowane są bilety okresowe (24 godzinny, 72-godzinny, weekendowe, 7-dniowe oraz miesięczne) dające możliwość podróżowania na jednym bilecie pociągami regionalnymi, liniami dowozowymi oraz krakowską komunikacją miejską, a także komunikacją w gminach Wieliczka, Michałowice, Niepołomice, Skawina, Wielka Wieś i Zielonki. Bilety można kupować w systemie Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej (i aplikacji iMKA), który jest „szkieletem” całego systemu.

Oferta Małopolskiego Biletu Zintegrowanego podzielona jest na 5 stref cenowych zależnych od odległości od Krakowa. Już teraz mogą z niej korzystać mieszkańcy powiatu chrzanowskiego, jednak wspólny bilet nie obejmuje komunikacji organizowanej przez ZKKM. Ma się to zmienić.

Hub komunikacyjny w Trzebini

O pracach nad dołączeniem do MBZ komunikacji miejskiej z Chrzanowa, Libiąża i Trzebini poinformował w swoich mediach społecznościowych burmistrz tej ostatniej gminy, Jarosław Okoczuk, który jednocześnie jest przewodniczącym zgromadzenia Związku Komunalnego „Komunikacja Międzygminna” w Chrzanowie.

– Dzięki dołączeniu ZKKM do Małopolskiego Biletu Zintegrowanego mieszkańcy naszej gminy (oraz Chrzanowa i Libiąża) będą mogli kupić jeden bilet, na którym dojadą autobusem do dworca, a stamtąd koleją do Krakowa oraz innych miast objętych MBZ i po nich poruszać się komunikacją ciągle w ramach tego samego biletu.

– zapowiada włodarz Trzebini, dodając, że integracja biletów związana jest z planowaną budową centrum przesiadkowego w miejsce obecnego dworca autobusowego. Pieniądze na powstanie – jak określił to Okoczuk – „hubu komunikacyjnego” gmina pozyskała w ramach samorządowej części programu Polski Ład. Inwestycja znalazła się w projekcie przyszłorocznego budżetu Trzebini.

Najpierw iMKA, potem jeden bilet

Kiedy mieszkańcy będą mogli korzystać z jednego biletu? Najwcześniej dopiero w przyszłym roku. Jak podkreśla w odpowiedzi dla KCH24.info szef ZKKM Marek Dyszy, przed organizatorami komunikacji jeszcze sporo formalności. Odbyło się dopiero pierwsze robocze spotkanie. Najpierw organizatorzy systemu muszą przesłać informacje odnośnie niezbędnych dla nich danych, a Związek opracować je i przekazać do Krakowa. Po ich analizie poznamy koszty, dokładny harmonogram wdrażania, a w dalszej kolejności podpisane zostanie porozumienie o współpracy. Następny etap to opracowanie propozycji cennika, który z kolei będzie musiał przejść procedurę akceptacji. Tej dokonuje m.in. Rada Miasta Krakowa, jako partner systemu Małopolskiego Biletu Zintegrowanego. Mowa więc co najmniej o kilku miesiącach intensywnych prac.

Pomimo zapowiadającego się na długotrwały procesu pełnej integracji, Marek Dyszy zakłada, że pierwszy krok może zostać wykonany juz za kilka tygodni. W pierwszej kolejności ZKKM musi zostać dołączony do systemu Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej, którego podstawowym elementem jest aplikacja iMKA. To w niej można kupić wszystkie bilety na koleje regionalne, komunikację miejską w Krakowie, Tarnowie i kilku innych miastach, a także opłacić rozsiane po Małopolsce parkingi Park&Ride.

– Moim zdaniem, dołączenie ZKKM w pierwszej kolejności do iMKA oraz sprzedaż biletów komunikacji miejskiej organizowanej przez ZKKM, dostęp do rozkładów jazdy, ich uwzględnienie w planerze podróży i innych funkcjonalnościach tej aplikacji, mogłoby być zrealizowane w styczniu/lutym 2024 roku.

– prognozuje Marek Dyszy.

(Fot. Facebook.com/kolejemalopolskie)

About Author

Redakcja