KCH24.infoChrzanówPokazali na YouTube jak powstaje „chleb z Chrzanowa”. Zobacz wideo

„Fabryki w Polsce” to znany kanał na YouTube, który obserwuje blisko ćwierć miliona widzów. Niedawno opublikowano tam film pokazujący jak powstaje „chleb z Chrzanowa”.

Twórcy popularnego kanału odwiedzili z kamerą polski zakład duńskiej firmy Dan Cake, który zlokalizowany jest przy ul. Transportowców w Chrzanowie. W ostatnich latach zagraniczna firma dynamicznie rozwija się na terenie chrzanowskiego Kościelca, m.in. dzięki obniżaniu podatków w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

Rok temu przy zakładzie wybudowano duże centrum logistyczne o wysokości 32 metrów, a  w październiku ogłoszono otrzymanie dofinansowania kolejnej inwestycji. O szczegółach informowaliśmy na naszym portalu:

Zobacz: Miliony na chleb z Chrzanowa. Dan Cake rozwija swój zakład

W filmie pokazany i wyjaśniony został cały proces produkcyjny chleba tostowego, od wyboru mąki po paletowanie gotowych produktów. Te trafiają nie tylko do sklepów w Polsce, ale są również eksportowane za granicę. Wypieki „made in Chrzanów” można znaleźć w wielu sieciach handlowych.

Druga rocznica awarii, która zabiła ryby

Jednak rozwój chrzanowskiego zakładu produkcyjnego to również ingerencja w środowisko. Równo dwa lata temu o chrzanowskiej fabryce chleba tostowego i maślanych bułeczek było głośno w całej Polsce za sprawą awarii, która niemal doprowadziła do katastrofy ekologicznej w stawie na Kościelcu. Temat nagłośnił wówczas chrzanowski radny i aktywista Tomasz Brożek.

Według oświadczenia firmy Dan Cake Polonia, w Święto Trzech Króli – 6 stycznia 2022 doszło do rozszczelnienia pojemnika z odpadami organicznymi. Biała ciecz wylądowała w kościeleckim stawie, doprowadzając do tzw. „przyduchy”. Śnięte ryby kilogramami wyławiali członkowie Towarzystwa Wędkarskiego „Kościelec”.

– W ciągu dwóch tygodni przepompowaliśmy całą objętość wody w stawie – ponad 12 tysięcy metrów sześciennych wody. Pompując, chcieliśmy napowietrzyć wodę i usuwać pokrywę lodową i to się udało. Nasze działania konsultowaliśmy z ichtiologami, z którymi byliśmy w stałym kontakcie. Dzięki tym działaniom ograniczyliśmy skutki zanieczyszczenia

– informował wówczas radny Tomasz Brożek, kierujący także towarzystwem wędkarskim. Staw ostatecznie udało się uratować. Jak informowały media, ani Urząd Miejski w Chrzanowie, ani wojewódzkie służby ochrony środowiska, nie stwierdziły nieprawidłowości w funkcjonowaniu zakładu. Po nagłośnieniu tematu w mediach społecznościowych, Dan Cake przeprosił za awarię.

Filmik z kanału „Fabryki w Polsce” można zobaczyć tutaj:

(Fot. screen z kanału „Fabryki w Polsce” – youtube.com/@fabryki)

About Author

Redakcja